Stargard Baszta Tkaczy w środku
Fot. Grzegorz Drążek

Baszta Tkaczy w Stargardzie od środka. Byliśmy w XV-wiecznym zabytku, na co dzień zamkniętym

Byliśmy dzisiaj w środku Baszty Tkaczy w Stargardzie. Ten XV-wieczny zabytek na co dzień jest zamknięty, więc nieliczni widzieli go wewnątrz. Zobaczcie zdjęcia zrobione na ośmiu poziomach baszty.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zgodziło się, byśmy weszli do Baszty Tkaczy i pokazali naszym czytelnikom, jak ten zabytek wygląda wewnątrz. Zdjęcia w środku tego zabytkowego obiektu zrobiliśmy we wtorek, 30 maja 2023 roku.

Baszta Tkaczy, inaczej zwana Lodową, powstała w XV wieku. Jest wysoka na 31 metrów. To baszta obronna, w której przyziemiu znajdował się loch więzienny. Pieczę nad basztą miał cech tkaczy, stąd jej nazwa – Tkaczy. W późniejszych latach składowano w niej lód, stąd przyjęła się także druga nazwa – Lodowa.

My byliśmy niemal na samym szczycie tej zabytkowej budowli. Na górę prowadzą drewniane drabiny. Ostatnia kończy się na poziomie, powyżej którego jest już tylko kilkumetrowy ceglany stożek.

Baszta Tkaczy ma osiem poziomów. Jakiś czas temu zabezpieczone zostały wszystkie otwory, którymi do środka dostawały się ptaki. Stargardzcy muzealnicy wspominają, że było co po nich sprzątać. Teraz ptaki przesiadują we wnękach od zewnątrz. Po drodze na szczyt baszty widzieliśmy przez siatki zabezpieczające dużo gołębi odpoczywających sobie na zabytku.

Dziękujemy Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie za możliwość zwiedzenia Baszty Tkaczy i pokazania jej od środka na zdjęciach i filmikach.