W sobotę 27 lipca 2024 roku, o godzinie 18, w teatrze letnim w parku Chrobrego rozpocznie się interesujące wydarzenie. To koncert „Kresowy bukiet kultur Wschodu – Piękno w różnorodności.” Wstęp wolny.
Głównym organizatorem koncertu jest Parafia prawosławna im. Św. App. Piotra i Pawła pod wodzą proboszcza ks. Jarosława Biryłko.
Partnerami są prezydent Stargardu, Stargardzkie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność. Patronat medialny sprawują dwa stargardzkie portale, e-stargard.pl i nasza redakcja, Stargard.News. Wstęp jest wolny. Będzie poczęstunek – grochówka i cukrowa wata. Będzie też możliwość finansowego wsparcia małego Adasia Orlika z Morzyczyna w zbiórce na najdroższy lek świata.
Koncert dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu EtnoPolska, edycja 2024. Odbędzie się w cyklu Coolturalne Wakacje w Stargardzie.
Zagrają trzy zespoły: Slavic Folk Orchestra, Orkiestra św. Mikołaja i The Ukrainian Folk.
Slavic Folk Orchestra to formacja muzyczna, którą tworzą miłośnicy słowiańskiego folkloru. Słowiańszczyzna to niezwykła emocjonalność, wielobarwność strojów, muzyka o dużym wachlarzu doznań – od zadumy po szaloną biesiadę. Kto choć raz doświadczył tej eskapady – zawsze z przyjemnością tam wraca. Przepiękne dumki ukraińskie czy też polski folklor rozgrzeją nawet najmniej wrażliwe dusze, a te bardziej tkliwe wzruszą aż do łez. Repertuar zespołu to synteza nie tylko wielu odmiennych krain geograficznych, ale również różnych gatunków muzycznych. Koncertowa podróż w czasie i przestrzeni zahaczy także i o Bałkany! Przekraczając muzycznie granice krajów możemy przez moment rzeczywiście „dotknąć” danej kultury i się w niej zakochać.
Wszyscy artyści zespołu to absolwenci akademii muzycznych, mający wiele sukcesów jako soliści i kameraliści. Instrumentarium zespołu to: akordeon, kontrabas, skrzypce, bandura, fidele płockie, suka biłgorajska, kemanche, a nawet erhu! Zespół może poszczycić się wieloma występami na koncertach, biesiadach, potańcówkach o charakterze folklorystycznym m.in. na festiwalu Folkowe Lubniewice. Slavic Folk Orchestra zdobył Grad Prix na festiwalu Słowiański ZEW (2023) w Dąbrowie Białostockiej.
Orkiestra św. Mikołaja polski zespół folkowy istniejący od 1988 r. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach zespół stosuje instrumenty strunowe i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i cała gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostaje wierna do dziś.
The Ukrainian Folk to formacja folk-rockowa, która powstała we Lwowie w 1990 r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej od 30 lat.