topiary
Fot. Internauta

Co z topiarami w parku Batorego w Stargardzie? Zarządca: tak chronione są przed wandalami, psami i ćmą bukszpanową

„Topiary w Parku Batorego – Zielone rzeźby z roślin” to projekt Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Wątpliwości czytelnika co do efektów jego realizacji przekazaliśmy do zarządcy parków w Stargardzie, czyli do ZUK.

Miały być piękne formy, które miały ozdabiać park, a co z tego wszystkiego wyszło? Czy wiadomo coś w temacie nasadzeń z Parku Batorego z Budżetu Obywatelskiego? – napisał do naszej redakcji stargardzianin (dane do widomości redakcji) i przysłał zdjęcia.

„Topiary w Parku Batorego – Zielone rzeźby z roślin” to projekt Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019.

Opis zadania: Proponujemy umieszczenie na terenie Parku Batorego kilku roślinnych rzeźb, tzw. topiar.
Park Batorego jest miejscem szczególnym z racji swojego położenia i historii terenu, na którym się znajduje. Obecnie jest przestrzenią bardzo urokliwą z uwagi na klimat, jaki powstał dzięki jego oświetleniu i pięknie utrzymanej zieleni. Roślinne figury różnych zwierząt i postaci uatrakcyjnią to miejsce i niejednego przechodnia, niezależnie od wieku, zachęcą do spędzania tam czasu w zadumie nad pięknem świata i talentem człowieka, który potrafi tworzyć takie rzeźby. Rzeźby wykonać można zarówno z rośli żywych, sztucznych (całorocznych), jak i w kombinacji. Korzyści płynące z realizacji tego projektu to: duża atrakcja dla dzieci, następne piękne i ciekawe miejsce na mapie turystycznej Stargardu.

Wątpliwości czytelnika co do efektów realizacji projektu przekazaliśmy do zarządcy stargardzkich parków.

– Forma grup bukszpanów w parku Batorego w 2019 r. została uzgodniona i zaakceptowana przez wnioskodawcę projektu obywatelskiego oraz Urząd Miejski – informuje Monika Jarosz-Szczepaniak, Kierownik Działu – Ogrodnik Miejski w Zarządzie Usług Komunalnych w Stargardzie. – Niskie siatki ochronne zostały zastosowane dla ochrony bukszpanów, gdyż zdarzały się nagminnie akty wandalizmu m.in. siadanie na krzewach. Siatki chronią też krzewy przed psim moczem, który ma degeneracyjne skutki. Krzewy są regularnie opryskiwane przeciwko ćmie bukszpanowej.

Jak przypomina ogrodnik miejski w Stargardzie, topiary to rośliny o kształcie uformowanym przez człowieka, hodowane w celach ozdobnych oraz do kształtowania architektury przestrzeni. Jedną z najczęściej spotykanych form topiarów jest żywopłot.

Istnieją trzy podstawowe formy:

  • topiary geometryczne (architektoniczne): kule, wielościany, graniastosłupy,
  • amorficzne (bezkształtne),
  • figuralne (zwierzęta, postacie), stosowane są jako akcent w ogrodzie.

– Wydawało mi się, że na projekcie wyglądało to całkowicie inaczej od tego, co obecnie oglądamy… – komentuje stargardzianin, który nadesłał interwencję dotyczącą nasadzeń w parku Batorego.