Rzeźba z piasku na plaży w Ińsku
Rzeźba z piasku na plaży w Ińsku, fot. Magdalena Tryka

Do Ińska po latach wróciła uwielbiana nie tylko przez dzieci atrakcja. Rzeźba z piasku!

Na plaży ińskiego jeziora podziwiać można artystyczną rzeźbę z piasku. Dużą instalację wieńczy niedźwiadek z aparatem. Rzeźba nosi tytuł „Okiem wyobraźni” i ma stać do końca wakacji.

Autorami dzieła są szczecińscy artyści Mikołaj Jerczyński i Ela Blanka. Do Ińska wrócili po długiej przerwie. W lipcu 2014 roku organizowali tam Festiwal Rzeźb w Piasku. Oczy cieszyły wtedy m.in. piaskowe postaci Shreka, Scooby Doo, Królewny Śnieżki, czy Simpsonów. Był to jeden z 8 festiwali, które udało im się do tej pory zorganizować. Teraz mają nadzieję na powrót do tworzenia cyklicznych, corocznych rzeźb w Ińsku.

Przygotowania do postawienia tegorocznej rzeźby rozpoczęły się 4 lipca, jej wykonanie trwało od 8 do 12 lipca. W weekend 16-17 lipca w Ińsku były warsztaty rzeźbienia w piasku dla dzieci. Dziś autorzy pracy są już w domu, a ich dzieło stać ma do końca wakacji, czyli także podczas festiwalu 49. Ińskie Lato Filmowe, który odbędzie się w dniach 12-21 sierpnia 2022 r.

Nasza rzeźba to też ukłon w stronę ILF, bo misia z aparatem siedzącego na jej szczycie można uznać za filmowca – reżysera tego co dzieje się na całej rzeźbie, którą na dole oplata filmowa taśma – mówi Ela Blanka, artystka ze Szczecina, współautorka rzeźby. – Oprócz tego dosłownego misia rzeźba zawiera kilkanaście ukrytych zwierzątek i co ciekawe, oglądający często widzą inne, niż te które my mieliśmy na myśli. Rzeźba nosi tytuł „Okiem wyobraźni” i zawiera wiele sensów. To taka mała prowokacja. Odbiorca jest nie tylko widzem, on także ją tworzy te sensy jej nadając. Każdy może zobaczyć inny kształt, podobnie jak przy patrzeniu w chmury. I właśnie o to chodzi, by czasem się w tym codziennym pędzie zatrzymać i spojrzeć w niebo, a w Ińsku – na naszą rzeźbę. Po chwili można znaleźć w niej coś, czego nie widzi się na pierwszy rzut oka. Jeden pan miał nawet skojarzenia religijne, zobaczył w jej części kształt ołtarza.

Rzeźba mogła powstać dzięki sponsorowi, którym jest kopalnia Kruszywa SKSM.