Trasa Stargard Golczewo
Fot. Grzegorz Drążek

Drogowi złodzieje w Stargardzie. Czego to jeszcze nie ukradną?!

Z drogi na trasie Stargard-Golczewo zniknęły dwa znaki drogowe ograniczające prędkość jazdy do 40 km/h przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów. Nikt nie zdecydował o ich usunięciu. Zostały skradzione.

Trasa Stargard Golczewo znaki drogowe
Fot. Grzegorz Drążek

Chodzi o przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów na wiadukcie nad obwodnicą Stargardu. Latem tego roku na jezdni z obu stron tego przejścia (przejazdu rowerowego) zamontowano tak zwane akustyczne spowalniacze i wprowadzono ograniczenie prędkości jazdy do 40 km/h, stawiając odpowiednie znaki drogowe. O wprowadzenie dodatkowego oznakowania zwróciła się do zarządcy drogi, którym jest miasto, między innymi policja. Chodziło o zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Nierzadko bowiem dochodzi tam do sytuacji, że samochody jeżdżą szybko, nie wszyscy kierowcy zwalniają czy zatrzymują się, by piesi lub rowerzyści mogli przedostać się na drugą stronę jezdni. Zwiększenie ograniczenia prędkości ma zdyscyplinować kierowców.

Ostatnio zauważyliśmy, że nie ma już jednak postawionych kilka miesięcy temu znaków drogowych o ograniczeniu w tym miejscu prędkości jazdy do 40 km/h. Pozostały tylko na jezdni spowalniacze. Skontaktowaliśmy się dziś w tej sprawie z Urzędem Miejskim w Stargardzie. Okazuje się, że nikt nie podjął decyzji o zmianie organizacji ruchu i usunięciu tych znaków drogowych.

– Drogowcy z urzędu sprawdzili sytuację na miejscu – wyjaśnia Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu. – Okazuje się, że ktoś te znaki po prostu ukradł. Każdy taki przypadek oczywiście zgłaszamy policji. Niezależnie od tego, oznakowanie będzie tam ponownie postawione, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

W miejscach, w których stały znaki drogowe, są teraz dziury w ziemi (patrz na zdjęciach). Z drogi tej skradzionie zostały tylko te dwa znaki ograniczające prędkość jazdy do 40 km/h. Inne znaki drogowe pozostały na swoich miejscach.

W sytuacji, kiedy nie ma tam znaków drogowych ograniczających prędkość jazdy do 40 km/h, kierowcy jadący od strony Giżynka w Stargardzie mogą jechać do samego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów nawet z prędkością 70 km/h, a z przeciwnej strony – 60 km/h. Na wiadukcie są znaki ograniczające prędkość jazdy do 60 km/h, ale od strony Giżynka taki znak stoi dopiero za przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów.