Dni Dziedzictwa 25.
Fot. Czesław Sikorski

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022. Fotoreportaż Czesława Sikorskiego

W sobotę 24 września 2022 roku odbył się objazd zabytkoznawczy po powiecie stargardzkim pod szyldem „Non omnis moriar” (nie wszystek umrę) – Średniowieczne i nowożytne kamienne płyty nagrobne i krzyż pojednania.

Trasa wycieczki była następująca: Koszewko – Kościół Teresy od Dzieciątka Jezus, Kluczewo – Kościół Świętego Krzyża, Pęzino – Kościół Wniebowzięcia NMP, Nowa Dąbrowa – Kościół Matki Bożej Pocieszenia, Sowno – Kościół Św. Marii Magdaleny, Stargard – Krzyż Pojednania.

Mieszkańców powyższych miejscach oprowadzał Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Objazd zorganizowany został przez powiat stargardzki w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Pierwotnie odbyć się miał 3 września, został jednak przełożony na 24 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa

To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury w Europie. Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

ZOBACZ TEŻ: W obiektywie Czesława Sikorskiego: spacer historyczny

oprac. (ech)