Stargard pomiary georadarowe
Fot. Grzegorz Drążek

Georadar bada centrum Stargardu. Poszukiwane są szczątki ludzkie

W Stargardzie trwają pomiary georadarowe, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy w centrum Stargardu pod ziemią znajdują się mogiły.

Badania georadarowe rozpoczęły się w czwartek i potrwają do niedzieli. W związku z prowadzonymi pracami są utrudnienia w ruchu w rejonie centrum Stargardu.

Wieczorem w piątek i sobotę zamykana była dla ruchu samochodowego część ronda na placu Wolności. Ograniczono też ruch na ulicy Czarnieckiego. Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj wieczorem na miejscu prowadzonych pomiarów, tak może być nawet do rana w niedzielę.

Jadąc do centrum pamiętajcie, że:

  • nie ma wjazdu na rondo od ulicy Piłsudskiego,
  • jadąc przez rondo od ul. św. Jana Chrzciciela nie ma przejazdu w kierunku ul. Wyszyńskiego,
  • nie ma wjazdu na rondo od ulicy Struga,
  • nie można skręcić w lewo z ulicy Bogusława IV w ul. Czarnieckiego,
  • nie ma wjazdu w ulicę Czarnieckiego jadąc od ul. Popiela.

Pomiary georadarowe wykonuje Laboratorium Bio – i Archeometrii Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Biorą w nich udział też udział archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

– Są to badania z zastosowaniem georadaru, mające na celu nieinwazyjne rozpoznanie przestrzeni miejskiej w tej części miasta, czyli placu Wolności w Stargardzie i parkingu przed Stargardzkim Centrum Kultury – powiedział w piątek dla Stargard.News archeolog Robert Ryndziewicz z Laboratorium Bio – i Archeometrii Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. – Badania zostały zlecone mojemu instytutowi przez Urząd Miejski w Stargardzie. Podstawowym celem badań jest identyfikacja zbiorowych mogił wojennych z okresu II wojny światowej. Jednocześnie, dzięki możliwościom tego urządzenia, będziemy w stanie zidentyfikować inne elementy, takie jak na przykład pozostałości murów i być może przekształceń tutaj placu na przestrzeni dziejów.

Stargard pomiary georadarowe
Fot. Grzegorz Drążek. Archeolog Robert Ryndziewicz z Laboratorium Bio – i Archeometrii Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

W miejscu prowadzonych pomiarów, tam gdzie teraz jest parking obok SCK, w przeszłości stał budynek. Jego pozostałości też powinny zostać zauważone przez georadar. Robert Ryndziewicz po zakończeniu pomiarów w Stargardzie, zajmie się ich analizą. Jak nam dzisiaj powiedział, do końca czerwca ustalenia zostaną przekazane stargardzkiemu magistratowi. Na ich podstawie będą podejmowane decyzje, co dalej będzie robione w tym temacie. Z przekazów historycznych, także od osób które po wojnie zamieszkały w Stargardzie, wynika, że w rejonie centrum miasta prawdopodobnie znajdują się mogiły wojenne. Pomiary georadarem powinny pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy tak faktycznie jest.

Pomiary georadarowe są wstępem do zapowiadanej przez miasto inwestycji dotyczącej przebudowy rejonu centrum Stargardu u zbiegu ul. Wyszyńskiego, Piłsudskiego i placu Wolności. Ma tutaj powstać między innymi deptak.