Archeologia
Fot. Emilia Chanczewska

Co się działo pod galerią na stargardzkiej starówce?

24 tysiące skorup, w tym np. średniowieczna siekierka, czy XVIII w. imbryczek, odkryła ziemia podczas badań archeologicznych, prowadzonych w latach 2007-2008 w miejscu, gdzie obecnie, od 12 lat działa Galeria Handlowa Starówka. Dziś była o tym mowa na spotkaniu w podziemiach galerii.

Struktura przestrzenna i społeczna dawnych parcel Targ Drzewny; Dom i jego zaplecze. Elementy wyposażenia; Życie codzienne; Handel i wymiana; Rybołówstwo i rzemiosło; Rozrywka – na takie 6 części podzielona została „Archeologia Stargardu tom V,2 Badania kwartału IX dawne parcele Targ Drzewny 19-21”, wydana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, pod redakcją jej dyrektora, dr hab. Marcina Majewskiego. Tematyce wydawnictwa poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś po południu, w klimatyzowanej piwnicy Galerii Handlowej Starówki, czyli miejscu, którego historię opisuje najnowszy tom muzealnej archeologii.

Promocja Archeologii
Fot. Emilia Chanczewska

Stargard.News o wydawnictwie pisał już w styczniu:

O zawartości tej okazałej książki ciekawie opowiedziała dziś archeolog Iwona Wojciechowska z Działu Archeologii MAH Stargard. O historii miejsca równie interesująco opowiadał dr hab. Marcin Majewski, dyrektor stargardzkiego Muzeum. TUTAJ fragment.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wydawnictwo. Cyfrowa wersja dostępna jest na stronie muzeum. Klik klik TUTAJ.

Podczas badań archeologicznych, za które zwyczajowo zapłacił inwestor stawiający galerię, szczecińska firma Modehpolmo, udało się wydobyć aż 24 tysiące skorup, jak archeolodzy określają potocznie swoje znaleziska. Każda z nich to cząstka historii.

– Mimo upływającego czasu, staramy się jak najwięcej ich opracować – zapewniał dziś Marcin Majewski, dyrektor MAH Stargard.