II Dzień z Kulturą Ukraińską
Tak było przed rokiem, fot. Emilia Chanczewska

II Dzień z Kulturą Ukraińską w piątek 1 grudnia, w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie

Związek Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie oraz Parafia Greckokatolicka w Stargardzie zapraszają wszystkich mieszkańców Stargardu na II Dzień z Kulturą Ukraińską. Będzie coś dla ducha, i coś dla ciała. A dochód ze sprzedaży wyrobów kulinarnych i artystycznego rękodzieła przeznaczony zostanie dla żołnierzy Sił Obrony Ukrainy.

II Dzień z Kulturą Ukraińską odbędzie się w piątek 1 grudnia 2023 roku, od godziny 17, w Domu Kultury Kolejarza przy ulicy Szczecińskiej 17 w Stargardzie. Zaprasza Związek Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie. Wstęp jest wolny.

– Wcześniej mieliśmy zaszczyt spotykać się z Państwem aby prezentować ukraińską kulturę m.in. w ramach miejskiego Festynu „Na Ulicy Magicznej”, wiosennych i jesiennych koncertów w ukraińskiej cerkwi nad Iną oraz w Państwowej Szkole Muzycznej. Pamiętacie koncerty takich wspaniałych zespołów i artystów jak „Kozak System”, „Luiku”, Ukraińskiego Męskiego Chóru „Żurawie”, Orkiestry Kameralnej Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. Sołomiji Kruszelnyćkiej we Lwowie, bandurzystki i śpiewaczki Zoriany Grzybowskiej…? – przypominają organizatorzy wydarzeń. – Od zeszłego roku nasze główne wydarzenie kulturalne w Stargardzie odbywa się w gościnnym Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

Jak co roku, stargardzki Dzień z Kulturą Ukraińską to nie tylko występy muzycznych i tanecznych zespołów, to również towarzyszącą wystawa fotografii, kiermasz z wyrobami rękodzieła oraz stoiska z tradycyjnymi potrawami ukraińskiej kuchni – specjalnie przygotowanymi dla Was przez nasze wolontariuszki i wolontariuszy! – zapowiadają organizatorzy.

Na scenie wystąpią:

  • Zazhyve – zespół wokalno-muzyczny z Koszalina. Wschodząca gwiazda ukraińskiej sceny pop w Polsce. Stargardzkie zespoły założone przez uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście i powiecie.
  • Ukraińskie Barwy – żeński zespół wokalny.
  • Winoczok – młodzieżowy zespół wokalny.
  • Namysto – dziecięcy zespół taneczny. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna „Ukraina przed i po”.

    Wszystkie pieniądze ze sprzedaży kulinariów i rękodzieła zostaną przekazane Stargardzkiemu Komitetowi Pomocy Ukrainie na rzecz pomocy dla bohaterskich żołnierzy Sił Obrony Ukrainy.

    Serdecznie zapraszamy! Ласкаво просимо!

    Współorganizatorem wydarzenia jest Українська Грекокатолицька Церква Parafia Greckokatolicka w Stargardzie.
II Dzień Kultury Ukraińskiej
Plakat: Anna Kaplun