Zdjęcie bez opisu

Jak działa szwedzka logistyka miejska? Logistycy ze stargardzkiego ekonomika sprawdzili to w praktyce!

Od 13 do 17 września 2025 roku kreatywni logistycy z Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie byli w Sztokholmie. Kilkudniowa wizyta w Szwecji to nagroda za I miejsce w konkursie „Zawody z przyszłością” w kategorii „Niebieska gospodarka i zielony transport”.

Organizatorem tego wartościowego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. O wygranej logistycy dowiedzieli się podczas Festiwalu zawodów, w którym uczestniczyli z dyrektorem szkoły Marcinem Przepiórą i opiekunem merytorycznym Jolantą Stępczyńską.

Laureaci zwiedzili morskie Muzeum Vasa znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården, gdzie mieli okazję zobaczyć unikatowy i w 98% oryginalny okręt wojenny Vasa z 1628 roku, który zatonął w czasie swojego dziewiczego rejsu i został wydobyty po ponad 300 latach.

Odwiedzili również Muzeum Nobla i Skansen – najstarsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu, w którym zobaczyli historyczną zabudowę oraz występujące na terenie Skandynawii dzikie zwierzęta. Gościli również w Ratuszu, gdzie zwiedzili m.in. Złotą Salę składającą się z 18 mln mozaikowych kostek oraz Niebieską Salę, gdzie odbywa się Bankiet Noblowski.

W katedrze sztokholmskiej podziwiali majestatyczną rzeźbę św. Jerzego pokonującego smoka. Ciekawym punktem programu był dwugodzinny rejs po Archipelagu Sztokholmskkim oraz wizyta w Ericsson AB – szwedzkim przedsiębiorstwie o zasięgu globalnym, założonym w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i infrastruktury dla operatorów telekomunikacyjnych.

Logistycy poruszali się środkami transportu lądowego i wodnego. Mieli okazję sprawdzić jak funkcjonuje szwedzka logistyka miejska.

Godnie reprezentowali Polskę i Stargard w każdym miejscu odwiedzanym w pięknej stolicy Szwecji.

Nad sprawnym przebiegiem wycieczki czuwali przedstawiciele organizatora, Alicja Popielska i Paweł Rychter.

Dziękujemy Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Szczecinie za możliwość udziału w tak wartościowym i świetnie zorganizowanym przedsięwzięciu. Takie działania są najlepszą inwestycją w zawodowe kształcenie młodzieży!

INFORMACJE I ZDJĘCIA: Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie