Fot. GDDKiA Szczecin

Obwodnica Stargardu w ciągu krajowej dwudziestki: jest wniosek o decyzję środowiskową

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie wybrała jeden (spośród pięciu) preferowany wariant przebiegu obwodnicy. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zatwierdzi przebieg drogi.

Następnie wykonane mają być badania podłoża i opracowane elementy koncepcji programowej. Realizacja inwestycji w formule „projektuj i buduj” planowana jest w latach 2024-2028.

06be667e 5f77 4c6b be17 7c159240908b

Obecnie, pomimo wyprowadzenia ruchu w ciągu drogi ekspresowej S10 ze Stargardu, jeśli kierowca chce pojechać w kierunku Czaplinka czy Złocieńca, musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu dróg krajowych ze Stargardu.

Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA

Przebieg wariantów obwodnicy:

  • Ze względu na układ drogowy wszystkie warianty obwodnicy omijają Stargard od wschodu.
  • Początkiem przebiegu obwodnicy jest węzeł Stargard Wschód, a końcem DK20 przed granicą miasta Stargard od strony Chociwla.
  • Warianty nr 1 i 2 są poprowadzone bliżej obszaru zabudowanego Strachocina, pozostałe warianty oddalają się od zabudowy tej miejscowości.
  • Obwodnica będzie przecinała dolinę rzeki Krąpiel i linię kolejową Stargard – Gdynia.
  • Na odcinku od linii kolejowej do DK20 przebieg wszystkich wariantów jest zbliżony.
  • Każdy wariant ma podwariant, który różni się rozwiązaniami technicznymi na połączeniu z obecną DK20 i w obszarze węzła drogowego Stargard Wschód.