Bezpieczny przejazd
Fot. Emilia Chanczewska

Kolejarze dali lekcję w trójce

Pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie PKP PLK S.A. gościli w
Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie.

W miniony piątek spotkali się tam z uczniami trzech klas pierwszych. Panie z kolei, ubrane w służbowe stroje – ambasadorki bezpiecznego przejazdu – w ciekawy sposób edukowały najmłodszych uczniów jak należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także np. na stacji kolejowej. Były pytania i odpowiedzi, krótki filmik o właściwym zachowaniu na przejazdach, a po nim konkurs. Dzieci otrzymały książeczki edukacyjne i kolorowanki.

RELACJA LIVE ZE SPOTKANIA W TRÓJCE

Panie z PKP PLK mówiły m.in., że pociąg ma bardzo długą drogę hamowania, porównywalną do długości 13 boisk piłkarskich. Tłumaczyły, co oznaczają znaki drogowe, które spotkać można na terenach kolejowych, np. krzyż św. Andrzeja i STOP. Przypominały numery alarmowe. Omawiały żółte naklejki, na których jest m.in. indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu.

Takie spotkania, ale także np. spotkania przy przejazdach kolejowo-drogowych wspólnie z SOK, prowadzone są w całym województwie, w ostatnich dniach w Goleniowie i Szczecinie.

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” prowadzona jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już od kilkunastu lat – mówi stargardzianin Bartosz Pietrzykowski, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Trwa cały rok, ale teraz dodatkowo prowadzimy akcję „Październik miesiącem edukacji” i z jeszcze większą intensywnością jeździmy do szkół i przedszkoli, by edukować już jak najmłodsze dzieci. Same szybko chłoną wiedzę i chętnie przekazują ją rodzicom. Wszystkie wydawnictwa, które rozdajemy uczniom i przedszkolakom, finansowane są przez PLK PKP.