Polepszacz gleby Bio Star
Fot. Bio Star Stargard

Mają swój polepszacz gleby. Pod uprawy roślin ozdobnych, trawniki, do rekultywacji gruntów rolnych

Miejska spółka Bio Star Stargard ma w swojej ofercie produkowany przez nią polepszacz gleby. Powstaje z odpadów biokuchennych i zielonych.

Polepszacz gleby powstaje w prowadzonej przez miejską spółkę ze Stargardu Instalacji Komunalnej w Łęczycy.

– Poprzez procesy tlenowe, z odpadów zielonych wytwarzamy polepszacz gleby, którego struktura zbliżona jest do kompostu – wyjaśnia Łukasz Misztela, dyrektor Instalacji Komunalnej firmy Bio Star w Łęczycy. – Po przegrzaniu w siedemdziesięciu stopniach, zraszaniu osiem tygodni, napowietrzaniu, bakterie same doprowadzają go do postaci polepszacza gleby. Dwa tygodnie leży w bioreaktorze, sześć tygodni na placu. Im dłużej leży, tym ma postać bardziej ziemistą, nie ma widocznych cząstek organicznych. Po tym procesie musi jeszcze być przebadany pod kątem bakteriologicznym.

Produkt ten jest przeznaczony do wykorzystania przy produkcji roślin ozdobnych, na trawniki i użytki zielone. Może służyć także w uprawach polowych i do rekultywacji gruntów rolnych.

– Pierwszą decyzję pozwalającą na jego produkcję uzyskaliśmy w 2018 roku, jako pierwsza taka instalacja w województwie, w tym roku uzyskaliśmy kolejne dwie decyzje z ministerstwa rolnictwa na jego produkcję z odpadów biokuchennych i zielonych – wyjaśnia Monika Marcinkiewicz, dyrektor organizacyjny i operacyjny Bio Star Stargard.

Jeszcze niedawno produkt firmy Bio Star mogły kupować tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obecnie mogą go nabywać wszyscy.

– Można dokonać zapłaty w Punkcie Obsługi Mieszkańca przy ulicy Bogusława IV w Stargardzie i własnym transportem odebrać go na terenie Instalacji Komunalnej w Łęczycy – informuje Monika Marcinkiewicz. – W tym roku nasi klienci kupili i wykorzystali blisko 3200 mg polepszacza gleby.

Cena polepszacza gleby produkowanego przez Bio Star to 25 złotych netto za tonę.