Marsz Niepodległości w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Marsz Niepodległości w Stargardzie. „Grochówkę możecie zjeść w domu”

Sprzed Rynku Staromiejskiego do pomnika Jana Pawła II przeszedł Marsz Niepodległości w Stargardzie, organizowany przez Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny Stargard.

Dzisiejszy marsz z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wyruszał zaraz po zakończeniu apelu garnizonu Stargard na Rynku Staromiejskim w Stargardzie. Uczestnicy zebrali się na ulicy Mieszka I przy Rynku.

– Zapraszam na marsz – wołał przewodniczący Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny Stargard Krzysztof Sosin do mieszkańców zgromadzonych na płycie Rynku Staromiejskiego.

Próbował on namówić do udziału w marszu osoby stojące w długiej kolejce po grochówkę.

Grochówkę możecie zjeść w domu, chodźcie na marsz.

Krzysztof Sosin

Mieszkańcy czekający na grochówkę nie dali się namówić i pozostali w kolejce po zupę. Niektórzy komentowali, że nieczęsto jest okazja spróbować festynowej grochówki.

W marszu poszły osoby związane ze Stowarzyszeniem Polski Klub Patriotyczny Stargard, ze środowiskiem PiS, ale bez posła tej partii Michała Jacha, który był na uroczystościach na Rynku Staromiejskim, jednak w marszu nie wziął udziału. Były także osoby związane z Konfederacją. Wśród uczestników była grupa „neutralnych” mieszkańców, niektórzy byli z dziećmi. Marsz odbywał się pod eskortą policji. Uczestnicy mieli biało-czerwone flagi narodowe.

W marszu Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny Stargard nie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, czy to miejskich czy powiatowych, którzy wcześniej byli przed pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie”, na mszy świętej w intencji Ojczyzny w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata i na apelu garnizonu Stargard na Rynku Staromiejskim.

Trasa Marszu Niepodległości Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny Stargard wiodła przez ulicę Mieszka I do pomnika smoleńskiego na ulicy Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Kaczorowskiego, dalej do pomnika Sybiraków przy kościele św. Ducha, ulicą Czarnieckiego do pomnika Jana Pawła II. Przy pomnikach uczestnicy marszu się zatrzymywali.