ministra Katarzyna Pełczyńska Nałęcz
Min. Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska

Miasto Stargard ze statusem ośrodka subregionalnego. Co to oznacza?

Katarzyna Pełczyńska, ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dziś w Lublinie poinformowała o zmianach w Strategii Rozwoju Polski. Jedna z nich dotyczy Stargardu. Zwiększa znaczenie naszego miasta w regionie.

W ramach planowanych zmian w strategii, przesuwamy Kalisz, Grudziądz, Legnicę i Słupsk z kategorii ośrodek subregionalny do aglomeracji regionalnych – mówiła dziś w Lublinie ministra Katarzyna Pełczyńska. – Do listy ośrodków subregionalnych włączamy 6 nowych miast: Stargard, Starogard Gdański, Kwidzyń, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Bolesławiec – informuje MFiPR.

EDIT: z końcem roku oficjalnie poinformował o tym Rafał Zając, prezydent Stargardu, patrz TUTAJ.

Włączone miasta są wielkości 35-45 tys. mieszkańców (z wyjątkiem większego Stargardu) oraz są bardzo istotne dla otaczających je subregionów.

Ośrodki subregionalne są kluczowe dla utrzymania policentrycznej sieci osadniczej kraju. Każdy skupia wiele funkcji centralnych, których jakość i dostępność w znacznej mierze decyduje o poziomie życia mieszkańców zarówno tych miast, jak i obsługiwanych przez nie obszarów.

Oddziaływanie tych miast ma znaczenie w skali regionalnej, polityka ich rozwoju powinna znacznie przekraczać miejskie obszary funkcjonalne, rozumiane ponadlokalnie. Regionalne funkcje ośrodków subregionalnych obejmują co najmniej:

  • transport publiczny,
  • rynek pracy (także w kontekście edukacji – rozwoju kompetencji zawodowych),
  • kulturę,
  • specjalistyczną ochronę zdrowia.

Stosownych zmian wymaga w tych zakresach struktura administracji (np. zarządy transportu publicznego, sub-regionalne biura pracy i rady zatrudnienia i rozwoju kompetencji, sub-regionalne centra zdrowia). Same miasta subregionalne muszą wzmacniać inne elementy w swoich planach rozwojowych:

  • rewitalizację i rozwój zasobów mieszkaniowych,
  • politykę migracyjną w skali MOF-u,
  • rozwój współpracy z centrum regionu.

Ważnym zadaniem będzie aktualizacja diagnozy i płynące z niej wnioski strategiczne dla dostosowania lokalnej gospodarki komunalnej oraz polityki społecznej do nowych wyzwań.

Rozszerzamy listę miast kluczowych dla wieloośrodkowego rozwoju Polski z 78 do 84. Centralnym parasolem inwestycyjnym zostaną objęte dodatkowo Stargard, Starogard Gdański, Kwidzyn, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Bolesławiec.

Katarzyna Pełczyńska

Jak zapowiada min. K. Pełczyńska, rząd przyjmie Strategię Rozwoju Polski do 2035 r. na początku przyszłego roku.

– Na jej podstawie będziemy planować inwestycje publiczne finansowane z przyszłego budżetu – dodaje ministra MFiPR.

Źródła informacji: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; „Ośrodki subregionalne podstawą utrzymania policentryczności rozwoju Polski” – samorzad.gov.pl

.