Tytoń
Fot. KAS Szczecin

Między innymi do Stargardu miały trafić paczki z nielegalnym tytoniem. Pomógł rentgen i psy

Kolejne 12 paczek z przemycanym tytoniem, w sumie 21 kg, zatrzymane przez funkcjonariuszy Zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Skarb Państwa stracił z niezapłaconych podatków prawie 24 tys. zł.

Wyrywkowa kontrola przesyłek krajowych w dwóch zachodniopomorskich firmach kurierskich pozwoliła na zatrzymanie 12 paczek z nielegalnym tytoniem. W paczkach było w sumie 21 kg tytoniu:

  • 5 paczek po 1 kg,
  • 8 paczek po 1 kg,

– Do kontroli wykorzystaliśmy urządzenie RTG, które prześwietlając paczki pozwala nam na identyfikowanie podejrzanych towarów. Dzielnie wspierały nas nasze psy służbowe, funkcjonariuszka Merida i funkcjonariusz Rego – informuje dziś Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Ponownie przesyłki nadano w woj. lubuskim. Wszystkie paczki zawierały nielegalny tytoń. Wartość zatrzymanego tytoniu wyniosła 10.878 zł, a uszczuplenia podatkowe prawie 24 tys. zł. Nielegalny tytoń został zabezpieczony jako dowód w sprawie karnej skarbowej. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym nabywanie, przechowywanie, przewożenie lub przesyłanie nielegalnych wyrobów akcyzowych, np. papierosy, tytoń, alkohol, jest wykroczeniem lub przestępstwem – w zależności od wysokości uszczupleń podatkowych. Sprawcom grozi teraz kara grzywny do 72 tys. zł a nawet pozbawienie wolności do 3 lat.

Miały trafić do mieszkańców różnych miejscowości w Zachodniopomorskiem w:

  • powiecie stargardzkim: Stargard, Wapnica, Warszyn, Łęczyca,
  • powiecie choszczeńskim: Suliborek, Grabowiec, Pamięcin,
  • oraz do Polic i Szczecina.

Przypominamy, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie sprawy że wchodzą w konflikt z prawem, że za produkcją i handlem stoją zorganizowane grupy przestępcze. Papierosy, czy tytoń kupowane na bazarach często są podróbkami pochodzącymi z nielegalnego źródła. Takie produkty nie spełniając żadnych norm jakości, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów.

Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie