Misja w Rumunii
Fot. Grzegorz Drążek

Misja wojskowa w Rumunii z żołnierzami ze Stargardu w roli głównej

Żołnierze 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu stanowią trzon XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. W jednostce „białych koszar” odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy udających się na misję.

XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii potrwa pół roku. Poza żołnierzami 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu uczestnikami jej są żołnierze jednostek wojskowych 12 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Białobrzegów, 10 Brygady Logistycznej w Opolu, 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu, 10 pułku dowodzenia we Wrocławiu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i z wojsk specjalnych.

– Głównym zadaniem jest wspólne szkolenie z armiami sojuszniczymi pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód, do którego są wykorzystywane przede wszystkim kołowe transportery opancerzone Rosomak – informuje mjr Błażej Łukaszewski, szef sekcji prasowej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Przez ostatnie pół roku polscy żołnierze tworzący XII zmianę PKW Rumunia szkolili się bardzo intensywnie, aby możliwie jak najlepiej przygotować się do misji w południowo-wschodniej części Europy.

Dowódcą kontyngentu została major Katarzyna Lachowicz z 12 Brygady Zmechanizowanej.

– Major Katarzyna Lachowicz będzie pierwszym dowódcą kontyngentu w historii Wojska Polskiego, co również dostarczy nowego doświadczenia dla niej osobiście, jak i dla szczecińskiej jednostki wojskowej – podkreśla mjr Błażej Łukaszewski.

12 zmiana PKW Rumunia to marka, która wyrasta z wartości i postaw żołnierzy, którzy ją tworzą. Bo w pojedynkę nie możemy nic. W zespole możemy wszystko.

mjr Katarzyna Lachowicz

Podczas piątkowej uroczystości w „białych koszarach” w Stargardzie między innymi podpisany został protokół o przekazaniu XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia, była defilada pododdziałów i pokaz sprzętu wojskowego. W uroczystościach wzięły udziałrodziny żołnierzy udających się na misję w Rumunii.

– 12 zmiana PKW w Rumunii, ale dla nas pierwsza. Ale jakże symboliczne jest to, że to jest właśnie dwunasta zmiana. To 12 Brygada jest jednostką macierzystą – mówił generał brygady Roman Łytkowski, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej. – Dzisiaj wieńczycie długi okres przygotowania, za co wam bardzo dziękuję i robicie to z sukcesem, co pokazało ćwiczenie certyfikujące Dunaj. Jestem świadomy wysiłku, który się z tym wiązał, mimo oderwania od rodzin, pobytu na poligonach, dla wielu z was, którzy nie służycie w 12 Brygadzie wysiłek tym większy. Natomiast prawdziwy sprawdzian dopiero przed wami, bo tego co się tutaj nauczyliście, nie tylko w okresie przygotowawczym, zostanie zweryfikowane podczas pobytu w Rumunii.