mah rynek
MAH Stargard na Rynku Staromiejskim, fot. Emilia Chanczewska

Muzeum zaprasza na promocję przewodnika „Archeologiczne Zabytki Pomorza Zachodniego”

We wtorek 14 marca 2023 roku, o godzinie 16, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, rozpocznie się promocja nowego wydawnictwa.

„Archeologiczne zabytki Pomorza Zachodniego” to nowa książka, przewodnik, o którym więcej dowiedzieć się będzie można na spotkaniu w Muzeum. Odbędzie się w najbliższy wtorek 14 marca 2023 roku, o godzinie 16, w gmachu głównym MAH Stargard, na Rynku Staromiejskim w Stargardzie. Wstęp wolny.

Książka „Archeologiczne Zabytki Pomorza Zachodniego. Województwo zachodniopomorskie” to ostatni, 3 tom z serii przewodników opisujących najciekawsze obiekty archeologiczne na Pomorzu. Książka napisana jest w konwencji popularnonaukowej, by w kompetentny, ale i przystępny sposób przedstawić najciekawsze, zdaniem autorów, zabytki archeologiczne Pomorza Zachodniego.


W przewodniku opisanych zostało ponad 50 obiektów i miejsc podzielonych na 3 kategorie: cmentarzyska, grodziska oraz placówki muzealne z wystawami archeologicznymi.

przewodnik

Ponieważ Archeologiczne Zabytki Pomorza… są przewodnikiem mającym zachęcić czytelników do ruszenia w teren, główną ideą towarzyszącą wyborowi obiektów było to, że muszą mieć widoczną i czytelną – także dla początkującego miłośnika archeologii – formę terenową. Zawarte w publikacji wskazówki oraz mapki ułatwią dotarcie do wybranego celu, a merytoryczny opis przybliży czytelnikowi jego historię. Ponieważ do znakomitej większości zabytków można bez trudu dostać się pieszo lub rowerem, jest on przydatny dla wszystkich, którzy lubią łączyć aktywność fizyczną z poznawaniem dziedzictwa kulturowego.
„Archeologiczne Zabytki Pomorza Zachodniego” to książka wyjątkowa, a jej autorzy: Piotr Kalka – archeolog, muzealnik, autor licznych prac naukowych oraz Jarosław Ellwart – pomorski regionalista, fotograf i autor przewodników gwarantują wysoki poziom merytoryczny oraz graficzny przewodnika, a także jego użyteczność.

Informacje: Pomorze Zachodnie Travel