Chór Sacrum
Kameralny Chór Sacrum tworzą młodzi ludzie, fot. Emilia Chanczewska

Muzyka do kontemplacji i do modlitwy

Kolejny już raz stargardzką cerkiew prawosławną wypełniły anielskie głosy, tym razem młodych chórzystów z odległego Lublina. W niedzielne popołudnie w cerkwi pw. Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie koncertował Kameralny Chór Sacrum z Lublina.

Wczoraj, w niedzielę 22 października 2023 roku, w cerkwi prawosławnej pw. św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie, odbył się ostatni koncert z cyklu pt. „Kresowy bukiet kultur Wschodu – Piękno w różnorodności”. To projekt Parafii Prawosławnej w Stargardzie. Partnerami byli: Stargard – pod szczęśliwą gwiazdą, Stargardzkie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność. Projekt dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2023.

Na zakończenie projektu wystąpił Kameralny Chór Sacrum z Lublina. To działający od 2007 roku mieszany chór pod batutą Angeliki Iwaniuk. Wykonał a capella 13 utworów z gatunku muzyki sakralnej. Jak podkreślał przedstawiciel chóru, taka muzyka sprzyja kontemplacji i modlitwie. Jej piękno z pewnością może porwać także nawet całkiem niereligijnych odbiorców…

Fragment występu Chóru Kameralnego Sacrum

Na zakończenie koncertu były kwiaty dla pani dyrygent, wzajemne upominki i wspólne odśpiewanie „Mnohaya Lita”.

Stargardzka publiczność miała wczoraj okazję nie tylko posłuchać pięknych głosów, ale i obejrzeć pięknie rozpisane w cerkwi ikony.