Pogrzeb Grzegorza Konopczyńskiego
Fot. Emilia Chanczewska

Muzyka towarzyszła Grzegorzowi Konopczyńskiemu w jego ostatniej drodze

Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kościuszki odbył się pogrzeb Grzegorza Konopczyńskiego, wieloletniego dyrektora szkoły muzycznej w Stargardzie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się najpierw w kościele św. Ducha w Stargardzie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji zmarłego. Następnie Grzegorz Konopczyński spoczął na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kościuszki.

W ostatniej drodze Grzegorza Konopczyńskiego licznie uczestniczyli mieszkańcy. Przez cały przemarsz konduktu pogrzebowego rozbrzmiewała muzyka. Niosła się ona po cmentarzu także w czasie, gdy składane były kwiaty i palone znicze na grobie stargardzianina.

Na saksofonie zagrał wówczas pochodzący ze Stargardu Krzysztof Kuśmierek, absolwent PSM I st. w Stargardzie oraz Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym, specjalność saksofon jazzowy – posłuchaj TUTAJ.

Grzegorz Konopczyński zmarł 3 listopada 2022 roku, po ciężkiej chorobie. Miał 62 lata. Od 1991 roku był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie. Prowadził klasę klarnetu w Zespole Szkół w Stargardzie. Kierował orkiestrą Camerata Stargard. Był prezesem fundacji Camerata Stargard. Stał na czele Międzynarodowego Festiwalu im. Prof. Marka Jasińskiego Soni Spatium („Przestrzeń dźwięku”). Grzegorz Konopczyński był laureatem nagrody prezydenta Stargardu dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury za rok 2018.