Stargard remont na międzynarodowym cmentarzu wojennym
Fot. Grzegorz Drążek

Na cmentarzu wojennym przy Reymonta w Stargardzie odnawiają pomniki

Urząd Miejski w Stargardzie poinformował dziś, że rozpoczął się kolejny remont na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Odnawiane są tam dwa pomniki, żołnierzy francuskich i włoskich.

Remont zapowiadany był w marcu tego roku.

– Oba pomniki na nekropolii przy ul. W. Reymonta zostaną dokładnie wyczyszczone. Wykonawca uzupełni też ubytki i zabezpieczy powierzchnię monumentów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wyremontowane będzie także dojście do pomników. Pojawi się tam również tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace powinny się zakończyć w listopadzie – informuje dziś Urząd Miejski w Stargardzie. – Na tę inwestycję zdobyliśmy 210 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie kosztować prawie 240 000 zł.

To kolejna inwestycja na stargardzkim Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. W 2022 r. wyremontowany został inny pomnik oraz ogrodzenie.

To miejsce spoczynku żołnierzy różnych narodowości i wyznań – uczestników obu wojen światowych – przypomina UM Stargard. – Są tam groby Polaków, ale również m.in. Amerykanów, Brytyjczyków, Francuzów, Serbów, Włochów, Rumunów, Portugalczyków, Belgów i Marokańczyków.