cmentarz wojenny
Fot. Emilia Chanczewska

Na cmentarzu wojennym wyremontują pomniki żołnierzy francuskich i włoskich

Miasto Stargard pozyskało 210 tys. zł dofinansowania na kolejną inwestycję na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta. W zeszłym roku wyremontowano ogrodzenie i pomnik na placu. W tym roku remont przejdą dwa pomniki.

– Na nekropolii przy ul. W. Reymonta wyremontowane zostaną dwa pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich – poinformował Urząd Miejski w Stargardzie. – Oba monumenty zostaną dokładnie wyczyszczone, a ubytki będą uzupełnione. Wykonawca zabezpieczy też powierzchnię pomników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo w ramach inwestycji na tym cmentarzu pojawi się tablica informacyjna w językach polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace będą wykonane jeszcze w tym roku.

Stargard otrzymał pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołoży z budżetu miasta.

– W Stargardzie regularnie inwestujemy w cmentarze i miejsca ważne historycznie W 2022 r. na nekropolii przy ul. Reymonta blask odzyskał jeden z pomników i ogrodzenie – przypomina stargardzki magistrat. – Z kolei na cmentarzu przy ul. Kościuszki wymienione zostały nagrobki na kwaterze saperów.

kwatera saperów
Kwatera saperów na cmentarzu przy ul. Kościuszki, fot. Emilia Chanczewska