Przełaje MP

Nasz patronat. Mistrzostwa Polski LZS w przełajach. Prawie 300 zawodników biegało w śniegu, błocie i na wietrze

W sobotę 11 marca 2023 roku w Stargardzie odbyły się Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. O tytuły mistrzów walczyli zawodnicy w kategoriach młodziczka młodzik, juniorka młodsza junior młodszy, juniorka junior oraz młodzieżowcy, kobiety i mężczyźni.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem WMLKS Pomorze Stargard, a współorganizatorami: Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS w Szczecinie, Urząd Miejski Stargard, Starostwo Powiatowe Stargard, Urząd Gminy Stargard, OSiR sp. z o.o. Stargard, Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego. Partnerem wydarzenia PZU S.A. Mistrzostwa dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wśród patronów medialnych była nasza redakcja, Stargard.News.

Startowało prawie 300 zawodników, reprezentujących 42 kluby z 10 województw. Klasyfikację klubową wygrał ULKS Talex Borzytuchom, przed WMLKS Pomorze Stargard oraz AML Słupsk, wojewódzką: pomorskie przed wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Pomorskie
Klasyfikację wojewódzką wygrało pomorskie, fot. Emilia Chanczewska

Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbyła się uroczystość otwarcia mistrzostw, – RELACJA LIVE – w której udział wzięli m.in. wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Paciejewski oraz Krzysztof Piasek, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS, który dokonał otwarcia mistrzostw. Znicz zapalił biegacz ze Stargardu, Damian Kabat.

Damian Kabat
Damian Kabat, fot. Emilia Chanczewska

Pogoda nie rozpieszczała zawodników, było zimno, śnieżnie i błotnisto. Jednak na przygotowanie trasy biegowej nie można było narzekać. Rywalizacja w wielu biegach była emocjonująca, a walka o medale trwała do ostatnich metrów.

biegacze

W kategorii U-16 kobiet startowały 53 zawodniczki, które rywalizowały na trasie o długości 1500 m.

Relacja LIVE na naszym Facebooku

Mistrzynią została Oksana Pestka z AML Słupsk (obroniła tytuł w ubiegłego roku), wicemistrzynią Weronika Dudzińska z KS Stal LA Ostrów Wlkp., brązowy medal wywalczyła Katarzyna Szuster z MKS Hermes Gryfino. Walka o srebrny medal trwała do ostatnich metrów. Wśród mężczyzn w tej kategorii wiekowej rywalizowało 43 biegaczy. Mistrzem Zrzeszenia został Marcel Maćkowski z UKS Achilles Leszno (w ubiegłym roku był najlepszy w rywalizacji dzieci), drugi linię mety przeciął Marcel Kowalski z MLKS Żak Pyrzyce, trzeci był Bartłomiej Strzygocki z MLKS Agros Żary. Zawodnicy mieli do pokonania 2000 m.

W kategorii U-18 rywalizowały 34 biegaczki, dystans to 2000 m. Najszybciej pokonała go Amelia Tyczyńska z UKS Achilles Leszno (ubiegłoroczna brązowa medalistka U-16), drugie miejsce zajęła Dominika Kozłowska z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, trzecie Marta Kacprzyńska z LKS Maków Mazowiecki. Wśród mężczyzn trasę o długości 3000 m najszybciej pokonał Mikołaj Olejnik z UKS Filipides Teresin (ubiegłoroczny mistrz U-16), który wyprzedził dwóch biegaczy z WMLKS Pomorze Stargard — Antoniego Jarosza i Maksymiliana Lisickiego. Startowało 34 zawodników.

Mistrzynią Zrzeszenia w kategorii U-20 została Katarzyna Napiórkowska LKS Maków Mazowiecki (podobnie jak w ubiegłym roku), wicemistrzynią Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin (ubiegłoroczna wicemistrzyni U-18), brązowy medal zdobyła Magdalena Breza z ULKS Talex Borzytuchom. Startowało 17 zawodniczek, które rywalizowały na trasie o długości 2000 m. W tej kategorii wiekowej mężczyźni mieli do przebiegnięcia 4000 m, rywalizowało ich 28. Mistrzem Zrzeszenia został Michał Mirek z MKS Osa Zgorzelec, wicemistrzem Jakub Napierała z MKS Juvenia Puszczykowo, brązowy medal wywalczył Krzysztof Zieliński z ULKS Talex Borzytuchom (również ubiegłoroczny brązowy medalista).

W kategorii U-23 kobiet startowało 6 zawodniczek, miały do pokonania 3000 m. Mistrzynią Zrzeszenia została Regina Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom (ubiegłoroczna wicemistrzyni U-20), wicemistrzynią Katarzyna Nowakowska z AML Słupsk, brązowy medal wywalczyła Weronika Mikołajewska z GKS Żukowo. Z kolei młodzieżowcy rywalizowali na trasie o długości 4000 m. Najszybszy okazał się Konrad Pogorzelski z Adam Draczyński Running Team Nowa Sól, drugie miejsce zajął Daniel Marszak z GKS Cartusia Kartuzy, trzeci był Mikołaj Czechowicz z PLKS Gwda Piła. Startowało 11 zawodników.

Odbyły się również biegi dzieci (rocznik 2010-2012). Na starcie dziewcząt pojawiło się 36 młodych biegaczek, które rywalizowały na 1000 m. Najszybsza była Anna Ćwigoń-Szymczak z LKS Jantar Ustka, drugie miejsce zajęła Michalina Metlicka z ULKS Talex Borzytuchom, trzecie Zuzanna Hein z LKS Lubusz Słubice. Wśród chłopców, których rywalizowało 21, najlepszy okazał się Igor Gałuszka z MLKS Sokół Lubin, drugie miejsce zajął Filip Olejnik z UKS Filipides Teresin, trzecie Jakub Michnikowski MKS Juvenia Puszczykowo.

W biegu VIP startowało 5 osób — 3 panie i 2 panów. Wśród kobiet kolejność była następująca: 1. Zuzanna Łakomska LKS Zuza Running Team Opoczno, 2. Lucyna Kuklińska-Nurkowska LKS Jantar Ustka, 3. Malwina Majek LKS Koluszki, wśród mężczyzn: 1. Andrzej Pańko MKS Hermes Grifino, 2. Antoni Tomczyk LKS Koluszki.

W czasie zawodów odbyły się również Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego U16 chłopców i dziewcząt. Mistrzynią na dystansie 1500 m została Katarzyna Szuster z MKS Hermes Gryfino, na 2500 m najlepsza była Malwina Ossowska z UKS Barnim Goleniów. Wśród chłopców na dystansie 2000 m najlepszy był Marcel Kowalski MLKS Żak Pyrzyce, a na 3000 m Mikołaj Roszyk z UKS Barnim Goleniów.

DEKORACJA – RELACJA LIVE

Dziękuję, że przyjechaliście mimo pogody, że pokonaliście własne słabości. Życzę, byście wyjeżdżali stąd z dobrymi, miłymi wspomnieniami, życzę dalszego rozwoju, wszystkiego dobrego na ścieżce sportowego rozwoju. I myślę, że do zobaczenia za rok!

Krzysztof Piasek, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS
Krzysztof Piasek
Krzysztof Piasek, fot. Emilia Chanczewska

ALBUM ZDJĘĆ Z MISTRZOSTW na Facebooku Stargard.News

Pyszny, świeży i pięknie podany poczęstunek oraz miłą obsługę uczestników zapewnili uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Stargardzie, które przygotowuje m.in. do zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik kelner, kucharz, cukiernik. Towarzyszyły im nauczycielki oraz dyrektor ZS 5 Stargard, Krzysztof Bielski.

INFORMACJE: lzs.pl, Emilia Chanczewska