Chrobrego
Fot. Grzegorz Drążek

Nie ma przejścia dla pieszych, ale ludzie ciągle przechodzą przez jezdnię

Nasi czytelnicy interweniują w sprawie sytuacji na ulicy Chrobrego w Stargardzie, na odcinku od Bramy Wałowej do ronda u zbiegu ulic Gdańskiej i Skłodowskiej-Curie.

Jak zwracają uwagę czytelnicy, na tym odcinku drogi na Starym Mieście nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych. Tymczasem jezdnia rozdziela dwie części parku, a parkowe alejki kończą się właśnie przy tej drodze. Tyle że wychodząc z parku, czy to z jednej strony czy drugiej, nie ma możliwości zgodnie z przepisami przejść na drugą stronę ulicy.

– Tam przydałoby się dla spacerujących nad Iną, by wychodząc z parku przeszli z jednej alei spacerowej na drugą – uważa stargardzianin, który napisał do nas w tej sprawie.

Wychodząc z parku od strony ulicy Młyńskiej nie ma nawet możliwości pójść w lewo do ronda, ponieważ na moście nie ma po tej stronie chodnika. Inną kwestią jest to, że na rondzie nie ma nawet od strony parku wyznaczonego przejścia dla pieszych. Idąc parkiem od strony ulicy Młynskiej, żeby przejść na drugą stronę ulicy, trzeba iść w prawo aż za Bramę Wałową, na wyznaczone przejście na wysokości przystanku autobusowego. Wiele osób tak nie robi i przechodzi na drugą stronę ulicy poza wyznaczonym przejściem na wysokości wyjścia z parku. To samo dotyczy wielu osób idących od drugiej strony ulicy, chcących dalej iść parkiem, by udać się w kierunku ulicy Młyńskiej.

Chrobrego
Fot. Grzegorz Drążek. Wyjście z parku prosto na ulicę, w lewo nie ma chodnika.

Nasza krótka wizyta w tym miejscu wystarczyła, by przekonać się, że sporo osób skraca sobie drogę przechodząc przez jezdnię nie po pasach. Są to osoby starsze i młodsze, spacerujące po parkach z kijkami czy biegające alejkowymi parkami.

Chrobrego
Fot. Grzegorz Drążek. Nie ma pasów, ale mieszkańcy przechodzą przez jezdnię.

Czytelnicy pytają, dlaczego na tym odcinku ulicy Chrobrego nie zostanie wyznaczone przejście dla pieszych. Okazuje się, że kilka lat temu, przy okazji remontu Bramy Wałowej, było tam tymczasowe przejście dla pieszych, o czym świadczą pozostałości żółtych pasów na jezdni. Po zakończeniu remontu zabytku zarządca drogi nie zdecydował się na pozostawienie przejścia dla pieszych na stałe.

Chrobrego
Fot. Grzegorz Drążek. Na jezdni widać pozostałości po tymczasowym przejściu.

Po wyjaśnienia zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Stargardzie. Okazuje się, że przejście dla pieszych jest tam planowane, ale trzeba będzie na nie jeszcze długo poczekać.

– Zaplanowaliśmy tam przejście dla pieszych, którego wykonanie będzie możliwe przy okazji szykowanej gruntownej przebudowy kilku ulic na starówce, czyli Bolesława Chrobrego, Kuśnierzy, Włosienniczej i Szewskiej – informuje Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu. – Są szanse, że inwestycja rozpocznie się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, ale dokładnej daty nie jestem jeszcze w stanie zadeklarować.

Czy w związku z tym, że inwestycja jest jeszcze w fazie planowania, może powstać tymczasowe przejście dla pieszych?

W opinii drogowców wprowadzenie tam w tej chwili tymczasowego rozwiązania narażałoby pieszych na ryzyko utraty zdrowia i życia. Z kolei zaplanowane w projekcie rozwiązania, m.in. wyniesienia i dodatkowe oznakowanie oraz oświetlenie, pozwolą na utworzenie w tym miejscu bezpiecznego przejścia.

Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu