Ksiądz Ryszard Czajka
Śp. Ks. Ryszard Czajka, fot. chrystusowscy.pl

Nie żyje ksiądz Ryszard Czajka, proboszcz parafii w Marianowie

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie została bez gospodarza. Zmarł ks. Ryszard Czajka, który był jej proboszczem od sierpnia 2022 roku. Miał 59 lat.

O śmierci swojego kapłana informuje dziś Gmina Marianowo:

W dniu dzisiejszym dotarła do nas tragiczna wiadomość o śmierci Księdza Proboszcza Ryszarda Czajki. Słowa nie potrafią wyrazić ogromnego smutku, jaki odczuwamy po stracie Proboszcza. Ksiądz Ryszard był dla nas wszystkich nie tylko duchowym przewodnikiem, lecz również serdecznym przyjacielem. Jego odejście pozostawi w naszych sercach pustkę, którą trudno będzie zapełnić. Dziękujemy Księdzu Ryszardowi za wszystko, co dla nas zrobił i obiecujemy, że jego dziedzictwo będzie kontynuowane w naszych sercach i działaniach. Niech nasze modlitwy otoczą duszę Księdza Ryszarda i niech Bóg obdarzy nas siłą, by pokonać smutek, jaki niesie ta strata.

Niech spoczywa w pokoju.

Ksiądz Ryszard Czajka w sierpniu 2022 roku zastąpił w Marianowie księdza proboszcza Jana Dziducha, który przez 29 lat pełnił tam nie tylko posługę duszpasterską, ale i organizował bardzo wiele wydarzeń kulturalnych (międzynarodowe plenery malarskie, koncerty).

Ks. Ryszard Czajka w kapłaństwie był 32 lata. Przed Marianowem posługiwał m.in. w kujawsko-pomorskich Potulicach. Był kapelanem potulickiego Zakładu Karnego.

W 2017 roku marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego nagrodził go medalem Hereditas Saeculorum w konkursie „Dziedzictwo wieków”, za szczególne osiągnięcia w opiece nad zabytkami i ochronie zabytków. W latach 2008-2016 będąc proboszczem parafii w Potulicach wykazał się wyjątkowym szacunkiem dla obiektu wzniesionego w roku 1862 jako kaplica grobowa w zespole pałacowym w Potulicach, wybitnego i wyjątkowego na terenie regionu dzieła polskiego późnego klasycyzmu. W wyniku energicznych starań księdza podjęte zostały wieloetapowe prace remontowe i konserwatorskie przy tym ówcześnie bardzo zaniedbanym zabytku, które w zakresie programowo-projektowym oraz organizacyjnym realizowane były przy jego znaczącym udziale. W wyniku przeprowadzonych prac świątynia odzyskała dawny blask, godny znaczenia rodziny jej fundatorów – rodu Potulickich, jak i rangi artystycznej jej projektanta – Leonarda Jana Ludwika Marconiego, jak informował na swojej stronie kujawsko-pomorski urząd marszałkowski.

Jak ustalił Stargard.News, ksiądz Ryszard z Marianowa zmarł nagle, z przyczyn zdrowotnych, w nocy z wtorku na środę.

Chrystusowcy informują, że pochowany zostanie w najbliższą sobotę, w Stargardzie:

Pożegnanie ks. Ryszarda w Marianowie w kościele parafialnym 22 grudnia podczas Mszy Świętej o godz. 18. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 grudnia 2023 r. (sobota) w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie. O godz. 9.30 modlitwa różańcowa, Msza Święta o godz. 10, a po niej odprowadzenie ciała na miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie na kwaterze chrystusowców na Starym Cmentarzu w Stargardzie.

Ksiądz Ryszard Czajka nekrolog
FP HADES