gałąź
Fot. Marek Matysiak

Niebezpiecznie w parku Jagiellońskim. Na alejkę, po której biegają uczniowie, spadł duży konar

O sytuacji, do której doszło w środowe – 10 maja 2023 roku – popołudnie, informuje naszą redakcję Marek Matysiak.

Dziś około godziny 13.30 w parku Jagiellońskim wiatr złamał ogromną gałąź – alarmuje Stargard.News Marek Matysiak, który w parku jest ze swoją Kawiarnia Na Okrągło. – Cudem nie trafiło w grupę uczniów, którzy mają dzisiaj lekcje WF.

Marek Matysiak powiadomił straż miejską, a ta przekazała dalej informację.

– Już po godzinie pojawiła się ekipa sprzątająca – relacjonuje Marek Matysiak. – Dzisiaj kilkanaście klas miało bieganie w parku. Fart, że na nich nie spadło, bo to akurat na trasie…

Dziś w Stargardzie panowała wietrzna pogoda, co z pewnością przyczyniło się do oberwania gałęzi w parku Jagiellońskim.

Podczas wichury ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym.

Jak należy zachować się w mieście podczas wichury? Przypominamy zasady bezpieczeństwa!

  • Unikaj spacerowania po parkach lub w pobliżu drzew. Silne wiatry mogą powodować, że gałęzie i drzewa łamią się i spadają.
  • Unikaj przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w pobliżu budynków, billboardów i innych konstrukcji, które mogą się przewrócić.
  • Unikaj jazdy samochodem, szczególnie w pobliżu obszarów leśnych lub drzew. Jeśli musisz jechać samochodem, utrzymuj bezpieczną odległość od innych pojazdów i obserwuj drogę przed sobą.
  • Jeśli jesteś na zewnątrz, szukaj schronienia w budynkach lub innym bezpiecznym miejscu. Unikaj przebywania w pobliżu okien.
  • Trzymaj się z dala od linii energetycznych, jeśli masz w pobliżu. Mogą one przewrócić się lub zacząć iskrzyć.
  • Unikaj korzystania z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych na zewnątrz. Mogą one przyciągać pioruny i powodować porażenie prądem.
  • Jeśli jesteś w samochodzie, zjeżdżaj z autostrady i zjeżdżaj na bezpieczny parking. Unikaj parkowania pod drzewami lub w pobliżu konstrukcji, które mogą się przewrócić.
  • Bądź przygotowany na przerwy w dostawie energii, które mogą wystąpić podczas wichury. Przygotuj zapasy żywności, wody i innych niezbędnych przedmiotów.

Administratorem stargardzkich parków jest Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie. W razie, gdy spadnie większa gałąź bądź całe drzewo, zgłaszać to można także na Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie, dzwoniąc na numer alarmowy 112.