Pomnik dziecka utraconego
Pomnik dziecka utraconego znajduje się po lewej stronie za bramą główną cmentarza przy ulicy Kościuszki w Stargardzie, fot. Emilia Chanczewska

Niedziela 15 października Dniem Dziecka Utraconego

Jak co roku o tej porze z przykrością informujemy o stargardzkich obchodach dnia bardzo smutnego, ale ważnego. 15 października to w kalendarzu międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego.

W Stargardzie jest specjalne miejsce dla rodziców po stracie, Pomnik Dziecka Utraconego, stojący po lewej stronie, za główną bramą cmentarza przy ulicy Kościuszki. To tam spotykają się rodzice, by wspomnieć swoje martwo urodzone lub przedwcześnie zmarłe dzieci. Tam będzie i w najbliższą niedzielę.

– Zapraszamy do wspólnej modlitwy: od godz. 15:00 na Cmentarzu Komunalnym (ul. Kościuszki) przy Pomniku Dziecka Utraconego odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie dziecka. Wieczorem natomiast w naszym kościele o godz. 18:00 nabożeństwo różańcowe oraz
o 19.00 Msza św. z modlitwą w intencji Rodziców Dzieci Utraconych
– informuje w ogłoszeniach duszpasterskich parafii św. Józefa przy kościele św. Jana proboszcz ks. Krzysztof Wąchała SChr.

Symbolem dziecka utraconego jest fioletowy motyl.

Pomnik Dziecka Utraconego na stargardzkim cmentarzu odsłonięty został w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2016 roku, staraniem ówczesnego MPGK (obecnie spółka Wody Miejskie Stargard), z udziałem szczecińskiej Fundacji Donum Vitae, zapewniającej pomoc w zakresie płodności i zdrowia, wspierającej małżeństwa, narzeczonych i rodziców.