Kwiaciarnia Retro
Zakochana para przy kwiaciarni Retro, fot. Emilia Chanczewska

Niezwykłe walentynkowe dekoracje u jedynego stargardzkiego mistrza florystyki

14 lutego to święto zakochanych, Walentynki. Symbolem tego dnia jest czerwone serce, a wśród prezentów dominują kwiaty, czekoladki i pluszaki. O Dniu Zakochanych już od tygodnia przypomina niezwykła witryna kwiaciarni Retro. Jej autor to Edwin Gąsowski, od niespełna 3 miesięcy posiadacz zaszczytnego tytułu Mistrz Florystyki.

Na Stargard.News pokazujemy dużo szaroburych miejsc w Stargardzie, dziur, śmieci, poniszczonych znaków, tablic i tym podobnych… Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wpłynąć na ich poprawę.

Miło jest jednak dla odmiany pokazać miejsce w mieście, które cieszy oczy!

Wielkie serducha, wielkie miśki, dużo czerwieni i różu, a do tego białe gwiazdki i piórka. Tak z okazji jutrzejszych Walentynek wygląda od kilku dni kwiaciarnia Retro, którą w centrum miasta prowadzi stargardzianin Edwin Gąsowski.

Przechodnie chętnie oglądają nietypową wystawę, fotografują się na jej tle i zaglądają do środka.

– Pełen wystrój będzie dopiero we wtorek i w środę 14 lutego, w Walentynki, kiedy to będą już przywiezione i rozłożone świeże kwiaty, dobrane specjalnie na tę miłą okazję – mówi Edwin Gąsowski, właściciel kwiaciarni Retro.

A przy okazji warto zauważyć, że autor dzieła, Edwin Gąsowski, jest już posiadaczem zaszczytnego tytułu Mistrza Florystyki, który obronił podczas dwudniowego egzaminu 16-17 listopada 2023 roku, we Floral Academy. Jest jedynym mistrzem florystyki w Stargardzie!

Jak opowiada Edwin, egzamin był niezwykle trudny i wyczerpujący. Podczas tworzenia kompozycji kwiatowych należało spełnić wiele zasad, sędziowie mieli do każdego uwagi, dlatego bardzo miłym zaskoczeniem było zdobycie przez niego maksymalnej oceny 5.

Edwin Gąsowski jest wychowankiem, uznawanego za jednego z najbardziej utalentowanych polskich florystów, Mistrza Florystyki Piotra Sekundy, zdobywcy tytułu Międzynarodowego Mistrza Polski 2012 we Florystyce. Piotr Sekunda prowadzi na Lubelszczyźnie Floral Academy. To szkoła florystyczna, której jest założycielem i trenerem i w której na co dzień prowadzi warsztaty i seminaria dla polskich oraz zagranicznych florystów.

Jak zaznacza Piotr Sekunda, listopadowy egzamin był oparty o konkretne wytyczne i ustawę o edukacji, a oceny należały do sędziów, ale nie ukrywa, że jest zadowolony z wyników wszystkich swoich uczniów. Dopytujemy jednak o zdolnego ucznia ze Stargardu…

– Edwin i jego prace ewidentnie błyszczały na tle innych – przyznaje Mistrz Florystyki Piotr Sekunda. – Zadbał o każdy detal ekspozycji, na co ja szczególnie kładę nacisk…

Raz jeszcze dla Edwina Gąsowskiego: gratulacje!!!

Przypominamy też przy tej miłej okazji, że Edwin Gąsowski był bohaterem naszego cyklu Stargard z pasją.