Fot. pixabay.com

Nocne fajerwerki wystraszyły stargardzian i ukraińskich uchodźców

Pokazy kolorowych fajerwerków wybuchających na niebie wzbudzają duże emocje. Z jednej strony to zachwycające widowisko, z drugiej – mogące wystraszyć ludzi i zwierzęta. Ostatnio doszedł jeszcze jeden aspekt: w mieście przebywają wojenni uchodźcy, dla których dźwięk wybuchów jest wręcz przerażający.

W nocy z soboty na niedzielę, około północy, w mieście rozległ się nagle potężny wybuch, po którym nastąpiła seria wystrzałów. Był to pokaz fajerwerków wieńczący Dni Stargardu 2022 na sportowo!, czyli sportową sobotę na ulicy Szczecińskiej. Pokaz był piękny i głośny. Nie wszystkim mieszkańcom się spodobał.

Mam małe zapytanie: kto wydał decyzję o wybuchach o godzinie 24?! To był horror, obudziłam się w strachu, inni ludzie też, psy też, przecież to z armat walili! – pełną emocji wiadomość przysłała do naszej redakcji stargardzianka Elżbieta Pilitowska.

Na pokaz fajerwerków zareagowali także przedstawiciele stargardzkiej społeczności ukraińskiej, w imieniu ukraińskich uchodźców, których w Stargardzie jest około tysiąca. Wystrzały i huki, mogące kojarzyć się z wojennymi odgłosami, wywołują w nich traumę.

To było straszne… jak można było na tak straszne wystrzały pozwolić? – zastanawiał się już w nocy jeden z nich. – Na ukraińskiej grupie były straszne reakcje, kobiety i dzieci płakały… Najgorzej przeżyły to dzieci, których mamy nie mogły uspokoić. Trudno było im tłumaczyć, że to tylko fajerwerki. Dużo było hukowych, bardzo głośnych, przecież można było się obejść beż nich.

Głównym organizatorem sportowego święta miasta był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stargardzie. We wcześniejszych zapowiedziach, które dotarły także do naszej redakcji, nie było mowy o pokazie fajerwerków. Mieszkańcy zostali zaskoczeni nocnymi wybuchami, choć we wcześniejszych latach była taka tradycja.

Pokaz fajerwerków robiła firma zewnętrzna na zlecenie OSiR-u – wyjaśnia Joanna Rumińska, dyrektor ds. Rozwoju i Sprzedaży w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Stargardzie. – Naszą intencją był właśnie powrót do tradycji związanej z odpaleniem tuż po dekoracji sztucznych ogni.

Podobają ci się tematy, poruszane na naszym nowym portalu? Możesz nam postawić KAWĘ! 🙂