Antek Jarosz z trenerem Zbigniewem Krzyśkiem
Biegacz Antek Jarosz z trenerem Zbigniewem Krzyśkiem, fot. Emilia Chanczewska

O nim będzie głośno! Antoni Jarosz – super biegacz z WMLKS Pomorze Stargard

Pochodzący ze Złocieńca uczeń II klasy w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie Antek Jarosz to duża nadzieja Wiodącego Międzyszkolnego Ludowego Klubu Sportowego Pomorze Stargard. W klubie tym Antek od 2 lat trenuje bieganie pod okiem doświadczonego trenera Zbigniewa Krzyśka.

Ostatni czas to pasmo sportowych sukcesów młodego zawodnika Pomorza.

– Na zawodach w Goleniowie, które odbyły się 25 maja br., w biegu na 1500 m, Antek został mistrzem województwa, jednocześnie uzyskując bardzo dobry, drugi wynik w Polsce wśród siedemnastolatków oraz uzyskał minimum na mistrzostwa Europy juniorów młodszych U18. Zawody te będą się w tym roku odbywać wyjątkowo blisko, w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) – mówi trener Zbigniew Krzysiek, prezes WLKS Pomorze Stargard. – Osiągnięty wynik daje mu kwalifikację. Decydujące jednak będą mistrzostwa Polski w Lublinie, na początku lipca (56. PZLA Mistrzostwa Polski U18. LUBLIN, 5-7 lipca 2024 r. – dop. ech). Tam pojedzie dwójka zawodników z każdego dystansu, którzy uzyskali minimum. To potwierdzenie dyspozycji i formy. Pierwszy w Polsce jest chłopak z Bytomia, drugi Antek. Oni mają to minimum, ale sezon dopiero się rozkręca. Jest wynik, ale trzeba go poprawić. Okazja na pewno będzie niebawem, na mistrzostwach Polski LZS we Włocławku, w kategoriach U18, U20 i U23. Oby tylko były dobre warunki pogodowe.

AKTUALIZACJA, 9.06.2024 r.:

„5 medali zawodników WMLKS Pomorze. Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS – Włocławek 6-8.06. – wystartowało około 900 lekkoatletów w 3 kategoriach wiekowych U18, U20 i U23 z ponad 100 klubów. Po dwóch dniach startów nasi zawodnicy przywożą 5 medali z tych Mistrzostw, Bardzo dobry i udany start w wykonaniu zawodników WMLKS pomorze Stargard. Antoni Jarosz zwycięża w biegu na 1500 m, a jego kolega klubowy Maksymilian Lisiecki w tym samym biegu zajmuje III m w kategorii U18, Adrian Andruszkiewicz zwycięża w biegu na 3000m w kategorii U23 i zajmuje II m w biegu na 1500m a jego kolega klubowy Bartłomiej Trzciński w tym samym biegu zajmuje III m. Dawid Kalinowski w biegu na 3000m w kategorii U18 zajmuje VII m, a Alicja Świerczyńska w biegu 1500 m zajmuje VII m, Iga Musielak w biegu na 100 m w kategorii U18 zajmuje XV miejsce. W punktacji medalowej zajmujemy bardzo wysokie 18 miejsce w Polsce na 108 klubów sklasyfikowanych, Gratulacje dla was za walkę podczas tych zawodów, wyznaczamy sobie teraz następne cele.” – informuje trener Zbigniew Krzysiek.

– Będą też inne mityngi, będziemy startować do ok. 20 czerwca i jeżeli uda się poprawić wyniki, będzie coraz większe prawdopodobieństwo pojechania Antka na mistrzostwa Europy – dodaje trener.

Antoni Jarosz, rocznik 2007, jest uczniem drugiej klasy sportowej w czteroletnim liceum w Zespole Szkół nr 2, czyli stargardzkim ekonomiku. Są w niej koszykarze i siatkarze, ale także lekkoatleci i pływacy.

– Bieganie trenuję od 14 roku życia i razem z moim śp. już trenerem zdecydowałem, że zmienię klub na Stargard, bo jest tu dobry trener, tu się rozwinę i będę mógł dalej poprawiać swoje wyniki i kontynuować karierę – mówi Stargard.News biegacz Antoni Jarosz. – Trener Zbigniew Krzysiek bardzo dobrze zarządza treningami, bardzo dobrze je ustawia i tu bardziej się rozwinąłem. Próbuję poprawiać swoje życiowe rekordy i dążyć do jak najlepszej formy. Chciałbym coś w przyszłości osiągnąć w bieganiu. Traktuję to dosyć poważnie, ale bez napięcia, bo różne są w życiu sytuacje. Staram się też tym po prostu bawić, a przy okazji robić dobrą robotę. Co do przyszłości – dopiero po skończeniu szkoły zdecyduję, na jakie studia się wybrać. Możliwe że przedłużę swoją karierę i zostanę tu w klubie. Nie mam jeszcze dokładnych planów, może wybiorę akademię wychowania fizycznego, fizjoterapię lub diagnostykę sportową. Czy mam na coś czas poza bieganiem? Czasem chodzimy z kolegami na basen. Głównie jednak czas mam zajęty przez bieganie i szkołę.

Jaki jest Antek? Chyba momentami aż za bardzo chcący! Trzeba to regulować. Na pewno duży talent. Już w styczniu zdobył medal na halowych mistrzostwach Polski. W listopadzie ubiegłego roku, jeszcze jako 16-latek, miał medal na mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Prawidłowo się rozwija, progres jest duży. Jego docelowy dystans na dziś to 1500 m, być może kiedyś to się jeszcze przedłuży…

Zbigniew Krzysiek, trener