Wypadek Stargard Reja
Fot. Emilia Chanczewska, archiwum

Odpowie przed sądem za śmiertelne potrącenie kobiety na Reja

Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu zakończyło się prokuratorskie postępowanie w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego. Doszło do niego w lipcu 2021 roku, w strefie zamieszkania niedaleko targowiska.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie poinformowała dziś, że prokurator rejonowy w Stargardzie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez zaniechanie szczególnej ostrożności i należytej obserwacji pola jazdy, którego skutkiem było śmiertelne potrącenie pieszej.

Jak ustalono w toku prowadzonego postępowania, 24 lipca 2021 r. w Stargardzie, podejrzany poruszając się samochodem marki mercedes, znajdując się w bezpośredniej bliskości oznakowanego przejścia dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu przemieszczającej się pokrzywdzonej – informuje Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Podejrzany znajdując się w końcowej fazie manewru skrętu uderzył pojazdem pokrzywdzoną, która znajdując się w tym czasie w środkowej części przejścia upadła uderzając o jezdnię głową. W następstwie uderzenia kobieta doznała urazu czaszkowo-mózgowego, który skutkował jej zgonem na miejscu zdarzenia.

46-letni kierujący busem w chwili wypadku był trzeźwy. Nie był dotąd karany. Prokurator dokonał wobec niego zabezpieczenia oraz poręczenia majątkowego.

Za zarzucany podejrzanemu czyn na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Alicja Macugowska-Kyszka, Prokuratura Okręgowa Szczecin

Relacja z wypadku sprzed roku:

72-letnia kobieta przechodziła przez jezdnię od strony apteki w kierunku miejskiego szaletu. Szła po pasach, co nie ma znaczenia, gdyż miejsce to jest w strefie zamieszkania, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km na godzinę, a piesi mogą przechodzić przez ulicę w dowolnym miejscu.

Mieszkańcy podejrzewali, że zawiniła prędkość, że kierujący busem wjechał zbyt szybko w ulicę Reja od strony ulicy Dworcowej. Okazuje się, że było inaczej.
Kierujący busem nadjechał od strony ulicy Konopnickiej, jechał ulicą Słowackiego, skąd skręcił w lewo, w Reja – wyjaśnia st. sierż. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Policjanci gromadzą materiał dowodowy, który wkrótce przekażą prokuraturze.

45-letni sprawca wypadku kierował dużym busem mercedes sprinter. Niemożliwe jest, by skręcał ze Słowackiego w Reja z dużą prędkością. Jak tłumaczył, starsza pani miała niespodziewanie cofnąć się z chodnika na jezdnię.

Emilia Chanczewska