Wędkarstwo
Fot. ilustracyjne/Pixabay.com

Odra znowu otwarta dla wędkarzy

Ta informacja zainteresuje zapewne także stargardzkich wędkarzy. Odwołany został zakaz amatorskiego połowu ryb na zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry i na jeziorze Portowym.

– Zakaz połowu ryb wprowadziliśmy 13 sierpnia w trosce o zdrowie i życie wędkarzy i ich rodzin – informuje Ilgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Nie mając żadnych informacji na temat tego, co jest pierwotną przyczyną masowego śnięcia i wymierania ryb, musieliśmy reagować natychmiast. Dzisiaj po wsłuchaniu się w liczne głosy płynące ze środowiska wędkarzy i rybaków, ale także opinii naukowców i odpowiednich służb, znosimy zakaz połowu, co jednak nie oznacza końca naszej walki o czystą Odrę.

W komunikacie urzędu marszałkowskiego wyczytamy także, że „na wodach Polskiego Okręgu Wędkarskiego w Obwodzie rybackim rzeki Odra nr 5 i Jeziorze Portowym do końca miesiąca obowiązywać będzie zasada złów i wypuść”.

– Wojewódzki Lekarz Weterynarii w odpowiedzi na zapytanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego zapewnia, że „analiza wyników badań ryb prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry nie wykazała przekroczeń w zakresie badanych parametrów” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.