OldTown Festival 2021
OldTown Festival 2021, Fot. Emilia Chanczewska

OldTown Festival Relokacja. Koniec widowiskowej imprezy na lotnisku w Kluczewie

Zmniejszanie się nieużytkowanej powierzchni byłego radzieckiego lotniska, brak bieżącej wody i prądu z sieci, nielegalne składowanie i palenie opon – tak organizatorzy międzynarodowego postapokaliptycznego festiwalu OldTown wyjaśniają decyzję o zmianie jego lokalizacji.

OldTown Festival to była nie tylko gratka dla miłośników klimatów rodem z Mad Maxa, gier terenowych, czy konkretnego oderwania się od szarej rzeczywistości i wcielenia na kilka dni w inną postać, w wykreowanym świecie +100 lat. To była także świetna okazja dla dziennikarzy i fotoreporterów do pokazania czegoś ciekawego i odmiennego od tego, co w mediach jest relacjonowane na co dzień. Ten przeznaczony dla osób dorosłych i zamknięty dla osób postronnych lipcowy festiwal od kilku ostatnich lat miał w swoim programie Media Day, kiedy to mogliśmy wejść do miasteczka, oglądać i utrwalać każdy jego zakątek.

W 2019 roku oprócz Media Day był pofestiwalowy Weekend w OldTown, podczas którego miasteczko było otwarte na zwiedzanie. Ostatni, szesnasty OldTown na podstargardzkim byłym lotnisku, odbył się w 2021 roku. W 2022 roku festiwalu nie było. Organizatorzy dziś, 1 września 2022 roku, zabrali głos informując na festiwalowym Facebooku, co się dzieje…

Lotnisko Kluczewo w Stargardzie było świadkiem wielu OldTownów: niezapomnianych imprez, wielkich zwycięstw, dramatycznych historii i przede wszystkim – wspaniałych ludzi, przyjaciół i uczestników.

Niestety, z roku na rok, teren imprezy zmniejszał się; mierzyliśmy się z problemami takimi jak zagospodarowanie działek w bezpośrednim sąsiedztwie czy niszczenie budynków, które wykorzystywaliśmy. Wzrost liczby uczestników sprawiał, że organizacja logistyki w miejscu bez dostępu do bieżącej wody czy prądu z sieci, była coraz większym wyzwaniem. Dodatkowo, nazbyt często, nasza lokacja doświadczała nielegalnego składowania i palenia opon.

W zespole organizatorów OldTown zapadła decyzja, że nie chcemy wracać z kolejną edycją naszego wydarzenia na Lotnisko. Obecnie wdrażamy projekt “OldTown Relokacja”, czyli aktywne poszukiwanie nowego terenu, który odpowie na nasze potrzeby organizacyjne i będzie atrakcyjny dla Was.

Kiedy tylko będziemy znać szczegóły, damy Wam znać o nowej miejscówce.

OldTown

Od autorki: podczas sierpniowego urlopu na Warmii miałam okazję poznać organizatorów i jednocześnie bywalców rozmaitych muzycznych i kulturowych festiwali. Znali oni także i bywali na OldTown Festivalu. Dosięgnęła ich fama o rzekomym rozłamie w gronie organizatorów, co miało być ich zdaniem powodem braku tegorocznej edycji. Czy coś w tym jest nie wiem, taka fama poszła w Polskę. W obliczu ogłoszonej właśnie decyzji przestaje to – moim zdaniem – mieć dla stargardzian znaczenie. Najważniejszą i niestety negatywną informacją jest, że stargardzki region traci tak dużą i tak widowiskową imprezę. Przypomnę, że Stowarzyszenie Organizatorów Symulacji i Gier Terenowych OldTown, którego człon stanowią młodzi ludzie pochodzący ze Stargardu, zostało uhonorowane nagrodą prezydenta miasta dla twórców kultury za rok 2016. Sama bardzo lubiłam Media Day na OldTown Festivalu, bo to był samograj – powstawały efektowne zwykle materiały foto i wideo. Były też trudne momenty, o których wiedziałam na bieżąco, choć nie o wszystkich informowałam – wypadek drogowy na terenie festiwalu, tragiczna śmierć uczestnika, czy kradzież cennego sprzętu. Organizatorom wypada życzyć powodzenia i udanej nowej miejscówki. A nam stargardzianom westchnąć – no cóż, szkoda!