Operacje plastyczne na NFZ

Operacje plastyczne na NFZ? W szpitalu wojskowym w Szczecinie!

Wielodyscyplinarny oddział chirurgii plastycznej, jeden z najszybciej rozwijających się w Polsce funkcjonuje w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie. Jego zespół wykonał w minionym roku ponad 1200 operacji z kilku różnych dziedzin medycyny, nierzadko łącząc procedury z zakresu kilku specjalizacji.

Oddział Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Otolaryngologii istnieje w Szpitalu Wojskowym już od 2001 roku, ale w ostatnim czasie znacząco powiększył swą kadrę medyczną, która obecnie skupia zespół kilkunastu chirurgów różnych specjalizacji, z chirurgią plastyczną na czele. Ten nowoczesny oddział świadczy usługi medyczne w zakresie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, otolaryngologii, chirurgii ręki, chirurgii onkologicznej oraz szczękowo-twarzowej.

– W ciągu kilku ostatnich miesięcy staliśmy się jednym z największych kadrowo oddziałów chirurgii plastycznej w Polsce. Nasz zgrany zespół stanowi doświadczona, specjalistyczna kadra lekarska i pielęgniarska, nieustannie podnosząca swoje umiejętności. W ramach oddziału prowadzimy obecnie kilka projektów medycznych oraz liczne badania naukowe. Priorytetem jest jednak dobra, ciepła i rodzinna atmosfera w oddziale. Dzięki tym wszystkim czynnikom wykonujemy obecnie ponad 1200 zabiegów rocznie, a to naprawdę dużo – mówi jego koordynator, dr Piotr Burszewski, specjalista chirurgii plastycznej z kilkunastoletnim doświadczeniem.


W tej chwili zespół dysponuje dwiema salami operacyjnymi na czwartym piętrze budynku Szpitala Wojskowego. W ramach planowanej rozbudowy szpitala przewiduje się w przyszłości znaczne powiększenie oddziału, po którym w ramach swojej struktury zawierać będzie trzy sale operacyjne, ponad dwadzieścia specjalistycznych łóżek szpitalnych, poradnie, sale zabiegowe, a to wszystko na ponad tysiącu metrów kwadratowych powierzchni.


Koordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej wyjaśnia, że zasadniczą różnicą między jego oddziałem, który świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszy Zdrowia, a prywatnymi klinikami jest to, że w szpitalu wykonuje się zabiegi chirurgiczne, które polepszają zdrowie i życie, a nie wynikają tylko z chęci np. poprawy urody.

Hospitalizacje w oddziale są zazwyczaj jednodniowe – tzw. chirurgia jednego dnia – lub kilkudniowe, do około tygodnia, w zależności od złożoności wykonanej procedury medycznej. Obecnie w oddziale zatrudnionych jest 4 specjalistów chirurgii plastycznej, dwóch otolaryngologów, trzech chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurg onkolog oraz europejski specjalista chirurgii ręki. Tworzenie złożonych i multidyscyplinarnych zespołów to niewątpliwie przyszłość w medycynie – dodaje dr Burszewski.


Aby zakwalifikować się do zabiegu na Oddziale Chirurgii Plastycznej i Otolaryngologii należy najpierw umówić się na konsultację lekarską, gdyż wszystkie zabiegi wykonywane przez „plastyków” w Szpitalu Wojskowym wykonywane są w ramach przyjęć planowych.

– W ciągu nadchodzących miesięcy planujemy otworzyć poradnię chirurgii plastycznej, co jeszcze ułatwi pacjentom dostęp do naszych usług – zapowiada dr Burszewski.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: Marcin Górka, rzecznik prasowy 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią