15 rocznica wypadku pod Grenoble
Fot. Grzegorz Drążek

Pamięć o pielgrzymach, którzy zginęli pod Grenoble

15 lat temu, 22 lipca 2007 roku, w wypadku autokaru pod Grenoble we Francji zginęło 26 osób. 15 ofiar było ze Stargardu.

W intencji ofiar odbędzie się dzisiaj modlitwa różańcowa w kościele Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zachód w Stargardzie. Pośród pielgrzymów ze Stargardu najwięcej osób było z tej parafii.

Dzisiaj jest 15 rocznica tego tragicznego wypadku. Autokar wiozący pielgrzymów z Polski na ostrym zakręcie niedaleko Grenoble w Alpach, w niedzielę 22 lipca 2007 roku około godziny 9.30, wypadł z drogi i runął z mostu kilkanaście metrów. Pojazd się zapalił. Spośród 50 osób będących w autokarze, zginęło 26.

Pielgrzymi pochodzili z kilku miejscowości, w większości z regionu zachodniopomorskiego. Byli to mieszkańcy Szczecina, Świnoujścia, Mieszkowic, ale i Warszawy. Największą grupę stanowili stargardzianie. Pojechało ich 26. 15 zginęło.

Pielgrzymi wyruszali z parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie. W kościele na osiedlu Zachód jest tablica pamiątkowa, na której wypisane zostały imiona i nazwiska ofiar wypadku autokaru.

15 rocznica wypadku pod grenoble 4
Fot. Grzegorz Drążek

Co roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie odbywa się modlitwa w intencji ofiar katastrofy drogowej pod Grenoble. Odbędzie się ona także dzisiaj.

W piątek 22 lipca przypada 15 rocznica katastrofy pod Grenoble, gdzie zginęło 26 pielgrzymów, w tym i nasi bliscy i parafianie. Zapraszamy na modlitwę różańcową w tym dniu przed koronowaną Figurą Matki Bożej Cierpiącej ze swymi dziećmi na godzinę 17.30.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Stargardzie
15 rocznica wypadku pod grenoble 5
Fot. Grzegorz Drążek

Wspomniana figura z Fatimy była przewożona w autokarze. Miała dotrzeć do stargardzkiej parafii Miłosierdzia Bożego jako wotum dziękczynne za konsekrację tej świątyni w 2006 roku. W wyniku wypadku figura w połowie została spalona. Poddana została konserwacji i stanęła w kościele na osiedlu Zachód w Stargardzie. W jej pobliżu jest tablica upamiętniająca ofiary wypadku autokaru we Francji.

15 rocznica wypadku pod grenoble 2
Fot. Grzegorz Drążek

Wśród ofiar wypadku był ksiądz Zenon Łuczak, proboszcz z kościoła w podstargardzkich Grzędzicach. W ubiegłym roku jego imieniem zostało nazwane rondo w tej miejscowości, w pobliżu kościoła.

15 rocznica wypadku pod grenoble 3
Fot. Grzegorz Drążek