Spójnia i Dziki
Fot. Grzegorz Drążek. Kluczowy może być rewanżowy mecz PGE Spójni z Dzikami. W Stargardzie wygrali gospodarze 64:56.

PGE Spójnia Stargard zagra w play off? Blisko, ale daleko

Tylko dwie serie spotkań pozostały do zakończenia rundy zasadniczej ekstraklasy koszykarzy. PGE Spójnia Stargard nie ma jeszcze zapewnionego udziału w play off. Przedstawiamy różne warianty scenariuszy dla stargardzkiego klubu.

W minioną sobotę stargardzki klub przegrał w Lublinie. A że swoje mecze wygrały zespoły z Ostrowa Wielkopolskiego, Wrocławia, Dąbrowy Górniczej i oba z Warszawy, to sytuacja PGE Spójni trochę się pogmatwała. Wciąż jednak stargardzka drużyna ma duże szanse na udział w play off, a najwięcej zależy od niej samej. Musi po prostu wygrywać. PGE Spójnia nie zajmie już miejsc od pierwszego do piątego, ale może być sklasyfikowana po rundzie zasadniczej na szóstym, siódmym lub ósmym miejscu.

Na dziś pewne udziału w play off są Anwil Włocławek (50 pkt), Trefl Sopot (49 pkt), King Szczecin (46 pkt), Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski (45 pkt), Legia Warszawa (45 pkt). Do obsadzenia pozostają jeszcze trzy miejsca. W grze o nie jest sześć klubów: Polski Cukier Start Lublin (44 pkt), PGE Spójnia Stargard (43 pkt), Śląsk Wrocław (43 pkt), MKS Dąbrowa Górnicza (42 pkt), Dziki Warszawa (42 pkt), Icon Sea Czarni Słupsk (41 pkt).

Jest jeszcze dużo możliwych wariantów, dotyczących podziału miejsc w play off. Nawet jedenasty w tabeli słupski zespół, który ma dwa punkty mniej niż ósmy klub, teoretycznie jeszcze może być w ósemce. Jednak są to znikome szanse, bo drużyny przed nim musiałyby przegrać mecze, w których będą zdecydowanymi faworytami.

Skupimy się na scenariuszach dotyczących PGE Spójni Stargard. Wybraliśmy te najważniejsze.

Scenariusze dla PGE Spójni Stargard

  • PGE Spójnia na pewno zagra w play off, jeśli wygra dwa pozostałe mecze. 19 kwietnia w Stargardzie z Eneą Stelmetem Zielona Góra i 27 kwietnia w Warszawie z Dzikami.
  • Jeśli stargardzki klub wygra oba spotkania, zajmie szóste lub siódme miejsce. Szóste, jeśli przynajmniej jeden z dwóch meczów przegra Polski Cukier Start Lublin (zagra w Ostrowie Wielkopolskim i u siebie z Legią Warszawa), siódme jeśli Start wygra oba spotkania.
  • Jeśli dojdzie do sytuacji, że Legia Warszawa, Polski Cukier Start Lublin i PGE Spójnia będą miały tyle samo punktów, wtedy na piątym miejscu będzie Start, na szóstym Legia, na siódmym PGE Spójnia.
  • Mogą być jeszcze inne warianty z zespołami z taką samą liczbą punktów. W żadnym jednak stargardzki zespół nie będzie sklasyfikowany wyżej niż na szóstym miejscu.
  • Jeśli PGE Spójnia wygra tylko z Zastalem, będzie musiała czekać na wyniki meczów Startu Lublin, Śląska Wrocław, MKS Dąbrowa Górnicza i Dzików Warszawa. Bilans bezpośrednich spotkań stargardzki klub ma lepszy ze Startem i Śląskiem, gorszy z MKS, a z Dzikami jeszcze zagra i może być tak, że wynik spotkania w Warszawie w ostatniej kolejce rundy zasadniczej będzie miał ogromne znaczenie. W Stargardzie PGE Spójnia pokonała Dziki różnicą 8 punktów.
  • W sytuacji, w której tyle samo punktów będą mieli PGE Spójnia, Śląsk, MKS i Dziki, w najtrudniejszej sytuacji będą Dziki, a od wyniku stargardzkiego klubu w Warszawie może zależeć, czy będzie na siódmym lub ósmym miejscu, czy jednak na dziewiątym.
  • Jeśli PGE Spójnia przegra oba pozostałe mecze, zachowa szanse na udział w play off, ale realny będzie także scenariusz, że wypadnie z ósemki. Wtedy już nie od niej będzie to zależało.
  • PGE Spójnia przegrywając dwa spotkania, wypadnie z ósemki, jeśli Śląsk wygra przynajmniej jeden z dwóch meczów (zagra w Sopocie i we Wrocławiu ze zdegradowaną już z ekstraklasy Muszynianką Domelo Sokołem Łańcut), MKS wygra oba mecze (u siebie z Arką Gdynia i na wyjeździe z GTK Gliwice), Dziki wygrają oba spotkania (w Słupsku i u siebie z PGE Spójnią). Wtedy stargardzki klub znalazłby się na dziesiątym miejscu.
  • Przy dwóch porażkach stargardzkiego klubu, jeśli Dziki przegrają w Słupsku, a pokonają PGE Spójnię, MKS wygra oba swoje spotkania, a Śląsk wygra przynajmniej jedno, wtedy PGE Spójnia będzie poza play off, na dziewiątym miejscu lub nawet na dziesiątym, jeśli Dziki wygrają ze Spójnią wyżej niż przegrały w Stargardzie.