Kolegiata mariacka w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Pieniądze na zabytki w regionie stargardzkim. Na remonty w kościołach i zamku

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyznał dotacje na remont zabytków w naszym województwie. Pieniądze trafią między innymi do Stargardu oraz gmin Chociwel, Dolice i Kobylanka.

Lista zadań, które otrzymały dofinansowanie z kasy urzędu marszałkowskiego, zawiera 56 pozycji. Cztery z nich dotyczą miejscowości w powiecie stargardzkim.

Najwięcej pieniędzy w tej grupie przekazano na zadanie w Stargardzie. 50 tysięcy złotych otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie. Pieniądze mają zostać przeznaczone na całkowitą renowację i konserwację barokowej supraporty Muviusa z 1734 roku w kolegiacie.

30 tysięcy złotych zostanie przekazane na realizację przedsięwzięcia w gminie Kobylanka. Otrzyma je parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego w Kobylance. Pieniądze te mają pomóc w pracach konserwatorsko-restauratorskich obrazów olejnych na desce, z pierwszej ćwierci XVIII wieku, z barokowego ołtarza w kościele filialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kunowie.

Pieniądze zostały przekazane także dla parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu. 20 tysięcy złotych ma pomóc w przeprowadzeniu prac konserwatorsko-restauratorskich gotyckich rzeźb w kościele parafialnym w tej miejscowości.

Także 20 tysięcy złotych zasili zadanie w gminie Dolice. Pieniądze mają być przeznaczone na „odsłonięcie, utrwalenie i zabezpieczenie muru obronnego w części wschodniej zamku w Krępcewie. O dotację wnioskowała Irena Kasznia ze Szczecina.