Prokuratura październik
Postępowanie przygotowawcze przeciwko sprawcy pobicia prowadzone jest w Prokuraturze Rejonowej w Stargardzie. Fot. Emilia Chanczewska

Po pobiciu w parku 3 Maja sprawcą zajęła się prokuratura

Prokurator zastosował wobec sprawcy chuligańskiego pobicia dozór policji. Obowiązuje go także zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz zbliżania się do niego. Ma postawione zarzuty. Przyznał się do winy. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Pisałam pod koniec września br.: „W środę i w czwartek w parku 3 Maja doszło do dwóch ustawek z udziałem uczniów Zespołu Szkół nr 1. Wśród gapiów byli też uczniowie innych stargardzkich szkół. Sprawa dotarła do szczecińskiego kuratorium oświaty. Sprawdzane były stargardzkie szkoły ponadpodstawowe. Weryfikowano pojawiające się w internecie informacje, że jeden ze stargardzkich uczniów został ciężko ranny. Na szczęście okazało się to nieprawdą. Policjanci z KPP Stargard byli dziś w ZS 1.”

Pobity, ranny uczeń, którego wizerunek był rozpowszechniany w internecie, nie ma nic wspólnego ze Stargardem.

Jak się jednak okazało, w Stargardzie też doszło do pobicia ucznia, który nie był uczestnikiem ustawki.

Po tej publikacji skontaktowała się ze mną osoba, blisko związana ze sprawą czwartkowego zajścia. Jak wynikało z przekazanych informacji, nie była to ustawka, jak ta dzień wcześniej, ale regularne pobicie. Na szczęście niegroźne w skutkach. Pobity uczeń trafił na badania na szpitalny oddział ratunkowy, ale na drugi dzień był już w szkole. Nie doznał większych obrażeń. Poszkodowany jest niepełnoletni, sprawca jest już dorosły i tak będzie potraktowany przez wymiar sprawiedliwości.

A organa ścigania już się nim zajmują… Zapytaliśmy wczoraj w prokuraturze, na jakim etapie jest sprawa.

– Prokuratura Rejonowa w Stargardzie nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko sprawcy stojącemu pod zarzutem spowodowania uszkodzeń ciała pokrzywdzonego naruszających prawidłowe funkcjonowanie organizmu na okres poniżej dni 7 – informuje dziś Stargard.News prokurator Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Czyn miał miejsce w dniu 28 września 2023 r., na terenie parku 3 Maja w Stargardzie. W kwalifikacji prawnej czynu wskazano, że czyn miał chuligański charakter. Sprawca przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kodeks karny, art. 157, par. 2

Prokurator zastosował wobec sprawcy chuligańskiego pobicia dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz zbliżania się do niego.

– Aktualnie trwają dalsze czynności procesowe zmierzające do zebrania materiału dowodowego – dodaje prokurator Piotr Wieczorkiewicz.

AKTUALIZACJA

Do redakcji Stargard.News dotarł sygnał, że sprawca pobicia jest zawodnikiem jednego ze stargardzkich klubów sztuk walki. Informacja ta, którą sprawdzałam w kilku źródłach, nie potwierdziła się. O chłopaku wiem tyle, że ma 17 lat – przez co będzie odpowiadał jako dorosły, i że mieszka poza Stargardem.