Fot Grzegorz Drążek

Pod jednym wiaduktem ruch wróci, pod drugim go zamkną

Od poniedziałku, 18 lipca obowiązywać będzie nowa, tymczasowa organizacja ruchu w okolicy wiaduktów w centrum Stargardu.

Obecnie zamknięta jest droga pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV, a otwarte są drogi pod wiaduktami przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej (tylko dla pojazdów) i przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego (dla pojazdów i pieszych). Niebawem to się zmieni.

– Od poniedziałku 18 lipca planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac przebudowy wiaduktu przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Zakres robót wymaga wprowadzenia tymczasowych zmian w organizacji komunikacji, którą wykonawca uzgodnił z zarządcą drogi. Oznacza to, że wiadukt przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej zostanie zamknięty dla ruchu samochodów i pieszych. Jednocześnie otwarty zostanie przejazd pod wiaduktem na ul. Bogusława IV, na którym będą odbywały się prace związane m.in. z wykonaniem zbrojenia podpór.

Ważna informacja jest taka, że pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV otwarty zostanie tylko ruch pojazdów, a to oznacza że mimo zmiany organizacji ruchu piesi nie będą mogli przechodzić zarówno pod wiaduktem przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej, jak i przy ulicy Bogusława IV. Piesi dalej więc przejdą, tak jak obecnie, tylko pod wiaduktem przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego. Można będzie także przechodzić przez dworzec kolejowy na teren centrum przesiadkowego przy ulicy Towarowej.

Ze względu na to, że na wiadukcie na ul. Bogusława IV cały czas będą prowadzone pace, wykonawca planuje dopuścić pod obiektem jedynie ruch samochodów

Bartosz Pietrzykowski, PKP PLK

Jak dodaje Bartosz Pietrzykowski, na wiadukcie przy ulicy Bogusława IV trwa rozbiórka połowy tego obiektu, od strony ulicy Spokojnej. I przygotowywane jest wykonanie pali fundamentowych pod podpory.

– Na wiadukcie przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej wykonawca zakończył prace związane z rozbiórką połowy obiektu oraz palami fundamentowymi pod przyczółki nowego wiaduktu – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski. – W dalszej kolejności wykonawca przystąpi do budowy pierwszej połówki nowego obiektu.

Informacja PKP PLK

Przebudowa stacji i czterech wiaduktów w Stargardzie realizowana jest w ramach wartej ponad 4 mld zł modernizacji linii Poznań – Szczecin, współfinansowanej z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Dzięki przebudowie wiaduktów zapewniony będzie płynny i bezpieczny ruch kolejowy, kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżki. Konstrukcja obiektu przy ul. Składowej będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum. Prowadzone prace nie ograniczają ruchu kolejowego.