pogotowie strajkowe pcpr stargard
Fot. Grzegorz Drążek. Oflagowana placówka PCPR w Stargardzie

Pogotowie strajkowe w PCPR Stargard. Powiat nie ma pieniędzy na podwyżki płac

Wicestarosta stargardzki odpowiedział na zapytanie Stargard.News dotyczące sytuacji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie. Niedawno ogłoszone zostało tam pogotowie strajkowe.

Stargard.News informował 23 lutego, że tego dnia organizacje związkowe (MOZ ONZZ Solidarność’80 i MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania) ogłosiły pogotowie strajkowe w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie. Większość pracowników PCPR, która wzięła udział w referendum, chce podwyżki płac.

Jak informują przedstawiciele organizacji związkowych, chodzi o podwyżkę o 480 złotych brutto, czyli o wskaźnik podniesienia od 1 stycznia 2023 roku minimalnego wynagrodzenia przez rząd RP z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. i podniesienia wynagrodzenia o 110 zł od 1 lipca 2023 roku, czyli o wskaźnik podniesienia wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2023 r. ogłoszonego przez rząd RP. Podniesienie przez rząd płacy minimalnej spowodowało, że niejedna grupa zawodowa czuje się poszkodowana, w tym pracownicy PCPR w Stargardzie.

– Płaca minimalna w kraju została podniesiona i teraz jest taka sytuacja, że osoby z odpowiednimi kwalifikacjami do pracy z rodzinami, dziećmi, z wysokim wykształceniem w PCPR zarabiają tyle samo, co osoby pracujące na różnych stanowiskach, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji i wykształcenia – mówili Bogumiła Augustynik i Henryk Konieczny z MOZ ONZZ Solidarność’80 . – Płace po decyzji rządu zostały spłaszczone i pracownicy z wyższymi kwalifikacjami, wykształceniem zostały poszkodowane. Naszym zdaniem, jeśli płaca minimalna w kraju wzrosła, to pracownicy PCPR, którzy teraz zarabiają tyle, co wynosi płaca minimalna, powinni otrzymać podwyżkę płacy o taką kwotę, ile wynosi wskaźnik podniesienia minimalnego wynagrodzenia.

Po ogłoszeniu pogotowia strajkowego oflagowane zostały placówki PCPR w Stargardzie. Organizacje związkowe zapowiedziały, że po dwóch tygodniach, jeśli nie dojdzie do rozmów i podpisania porozumienia, zarządy ogłoszą dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a następnym krokiem będzie ogłoszenie strajku generalnego. PCPR to jednostka organizacyjna Powiatu Stargardzkiego. Wysłaliśmy do stargardzkiego starostwa zapytanie w tej sprawie. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź.

– Zarząd powiatu ma świadomość rosnących cen, a co za tym idzie kosztów życia, czego wyrazem była ubiegłoroczna regulacja wynagrodzeń – wyjaśnia Łukasz Wilkosz, wicestarosta stargardzki. – Dotyka to wszystkich mieszkańców powiatu stargardzkiego. Zmiany poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę przy ograniczonych możliwościach budżetowych samorządu powodują znaczące zmniejszenie różnic wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. Taka sytuacja dotyczy pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu – nie tylko PCPR. W chwili obecnej nie dysponujemy środkami na przeciwdziałanie tej sytuacji.