Dariusz Wieczorek
Poseł na Sejm RP Dariusz Wieczorek ze Szczecina przed biurem Lewicy w Stargardzie, fot. Emilia Chanczewska

Poseł Wieczorek apeluje do prezydenta Zająca: trzeba obserwować jak rząd dzieli pieniądze samorządom

Dziś poseł na Sejm RP Dariusz Wieczorek z Lewicy spotkał się w centrum miasta z mieszkańcami Stargardu. Wcześniej, w biurze przy Konopnickiej, przedstawił stanowisko swojej partii wobec finansów państwa.

Poseł Wieczorek mówił o „Raporcie o stanie państwa”, który Lewica przygotowywała – w gronie swoich posłów i ekspertów – przez ostatnie 3 miesiące i w niedzielę 18 czerwca br. zaprezentowała. Dotyczy funkcjonowania 20 obszarów życia w naszym kraju, m.in finansowania samorządów.

„Raport” pokazuje złe – zdaniem Lewicy – zmiany w Polsce. Zawiera także propozycje rozwiązań problemów w analizowanych zakresach.

Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku – 30 tys. zł – spowodowało, że zmniejszyły się wpływy z PIT-u ok. 20% – mówił dziś w Stargardzie poseł na Sejm RP Dariusz Wieczorek. – Efekt jest taki, że w skali kraju samorządu straciły ok. 20 mld zł wpływów budżetowych. Przez ostatnie 2 lata próbowano to robić w postaci słynnych czeków, wręczanych szczególnie przez parlamentarzystów PiS, na dofinansowanie różnych inwestycji. To absolutne psucie samorządu. To doprowadziło, że mają one coraz większy problem finansowy. Coraz więcej samorządów nie ma na tzw. wydatki bieżące, nie mówiąc o inwestycjach. Póki co, jak wynika z naszych danych, samorządu Stargardu to nie dotyczy, ale niewątpliwie wymagało to będzie i tutaj ograniczenia wydatków na inwestycje, bo tych środków nie będzie.

Poseł apelował do stargardzkich samorządowców, by przyglądali się, w jaki sposób płyną pieniądze z budżetu państwa do samorządów.

W nowelizacji budżetu na rok 2023 wpisano – dziwnym trafem na 4 miesiące przed wyborami – 14 mld zł dla samorządów – mówił Dariusz Wieczorek. – Jeżdżąc po naszym województwie zwracamy uwagę wszystkim naszym samorządowcom, by obserwowali w jaki sposób te środki będą dzielone. Czy znowu będzie to na zasadzie legitymacji partyjnej – który samorząd reprezentowany jest przez jaką partię, czy będzie poważny algorytm, który te 14 mld zł uczciwie podzieli. Niestety mamy obawy, że będzie jak do tej pory dzielone to kluczem partyjnym. Apelujemy do samorządowców Stargardu, do pana prezydenta, by na bieżąco obserwowali co się dzieje, jak to będzie realizowane. Jedno jest pewne: finanse samorządów, ich system, trzeba naprawić. Wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało zwiększone przejście podatników na podatek zryczałtowany, a w nim samorządy mają zerowy udział, tracą swoje dochody. Bez zmiany systemu finansowania samorządów, nie poradzą sobie. Rządzący obecnie stosują centralizację zarządzania, w samorządach, w gospodarce. Gdy jest monopol, nie ma konkurencji, ceny rosną, to się odbija także na mieszkańcach Stargardu. Jesteśmy za decentralizacją państwa. Dlatego Lewica złożyła projekt ustawy dotyczący zmiany sposobu finansowania samorządów i zwiększenia dla powiatów i gmin udziału w podatku PIT i CIT.