Stalag
Miejsce badań w Stargardzie - były obóz Stalag II D, fot. Emilia Chanczewska, archiwum

Poszukiwania żołnierzy WP zamordowanych na terenie Stalagu II D w Stargardzie – rusza III etap projektu

Na końcu ulicy Szczecińskiej, w pobliżu byłego hipermarketu Tesco, znów działają naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym celem ich prac jest odnalezienie i identyfikacja osób pochowanych na przyobozowym cmentarzu, powstałym tam w czasie II wojny światowej.

Ubrany w kombinezony ochronne i jednorazowe rękawice zespół 10 osób będzie prowadzić tam prace w sumie przez 25 dni roboczych. Pracować będzie koparko-ładowarka.

Dziś rozpoczynamy kolejny etap badań zbrodni niemieckich popełnionych w Stalagu II D. Przez miesiąc będziemy prowadzić badania w Stargardzie na terenie byłego obozu Stalag II D – poinformował w poniedziałek 16 października 2023 roku dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Pierwszy etap projektu „Poszukiwania żołnierzy WP zamordowanych i pochowanych na terenie byłego cmentarza Stalagu II D w Stargardzie” realizowany był od 19.07.2021 do 31.12.2021 roku. Etap II – w dniach od 1.03.2022 do 1.12.2022 roku. W opisie celu II etapu projektu czytamy:

Nadrzędnym celem prac jest odnalezienie szczątków jeńców wojennych, którzy brali czynny udział w polskiej wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. i byli przetrzymywani na terenie Stalagu II D.

W okresie 11-30 października 2021 r. PUM w Szczecinie przeprowadził prace badawcze na terenie części działki nr 123/3 w obrębie 0008 Stargard, jednoznacznie potwierdzając miejsce pochówku jeńców wojennych zmarłych w obozie dla żołnierzy szeregowych i podoficerów.

W trakcie badań natrafiono na mogiłę o charakterze zbiorowym. W trakcie prac ekshumowano szczątki 64 osobników, a odnalezione przy nich elementy umundurowania oraz indywidualne znaki tożsamości sugerują chronologiczny okres powstania mogiły na 1941 r.

Wśród odsłoniętych elementów kultury materialnej znajdowały się również te charakterystyczne dla umundurowania polskiego żołnierza, jednak ich ilość nie determinuje odnalezienia poszukiwanych mogił. W okolicy przeprowadzono koleje sondaże wskazujące na inne pochówki.”

Należy przypomnieć, że odkrywcą cmentarza dla ofiar hitlerowców jest stargardzki pasjonat i badacz historii, Jarosław Tomczak ze Stargardu. Poszukiwania tego miejsca zajęły mu kilka lat.

Wszystkie etapy projektu dofinansowane są przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.