DooKOŁA w Książnicy
Na poniedziałkowym spotkaniu w Książnicy Stargardzkiej. Od lewej Rafał Zając prezydent Stargardu, Jolanta Aniszewska dyrektor Książnicy Stargardzkiej i Piotr Kozłowski, dyrektor fabryki Bridgestone Stargard. Fot. Emilia Chanczewska

Projekt „DooKOŁA” – świata i człowieka – rusza w Książnicy Stargardzkiej

Znani i uznani autorzy książek Marcin Meller, Jacek Hugo-Bader, Janek Świtała i Krzysztof Wielicki zagoszczą w tym roku w Książnicy Stargardzkiej. Spotkania autorskie z tak interesującymi postaciami są możliwe dzięki projektowi „DooKOŁA”, którego partnerem jest fabryka opon Bridgestone Stargard.

Dziś po południu w Książnicy Stargardzkiej odbyło się poświęcone temu spotkanie. Jego gospodyni, dyrektor Książnicy Jolanta Aniszewska przypominała, że współpraca z Bridgestone jako partnerem wspierającym trwa od czasu otwarcia KS po modernizacji.

Fabryka ufundowała wówczas estetyczne wyposażenie podwórka przy nowo powstałej Pracowni Kreatywności – od strony ulicy Pocztowej – zobacz na naszym Facebooku.

Kolejnym wspólnym projektem, który ma być kontynuowany, jest Różowa Skrzyneczka – w toalecie, z artykułami higienicznymi głównie dla młodych kobiet.

Ogłoszona dziś nowa akcja ma wymiar przede wszystkim czytelniczy. To 4 spotkania autorskie z ciekawymi, medialnymi osobami, których łączy to, że swoje bogate życiowe doświadczenia – dziennikarskie, ratownicze, czy wspinaczkowe – przelewają na karty książek.

Harmonogram spotkań jest następujący:

spotkania autorskie
  • Marcin Meller – 14 maja, godz. 18 – w ramach Tygodnia i Bibliotek
  • Jacek Hugo-Bader – 21 czerwca, godz. 17 – w ramach Dni Stargardu 2024
  • Jan (Yanek) Świtała – 26 września
  • Krzysztof Wielicki – 30 października

– Nasza współpraca z firmą Bridgestone to nie tylko spotkania autorskie, które są bardzo wyczekiwane przez naszych czytelników – mówiła Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. – Jest też aspekt wolontariacki. Wolontariat działa w Bridgestone, także w Książnicy, i niesłychanie ważny jest aspekt połączenia osób, które chcą coś robić dla otoczenia, dla innych. Mam nadzieję, że będą też inne wspólne pomysły. Wszyscy jesteśmy na nie otwarci.

Prezes Bridgestone poruszył aspekt zrównoważonego rozwoju jednocześnie zapowiadają organizację „Tygodnia zrównoważonego rozwoju” fabryki w gościnnych progach Książnicy, gdzie „myśl krąży swobodnie”.

– Firma kilkanaście lat temu ulokowała się w Stargardzie, czuje się z nim związana i staramy się w życiu miasta uczestniczyć – mówił Piotr Kozłowski, prezes zarządu Bridgestone Stargard. – Dzięki takim inicjatywom umożliwiamy naszym pracownikom uczestnictwo w kulturalnym życiu miasta. Robimy coś dla ludzi, i dla pracowników, i dla całej społeczności Stargardu. Bardzo nas to cieszy, że możemy być jej częścią. Bezinteresowne zrobienie czegoś potrafi dać człowiekowi energetycznego kopa, napędza go, bo czuje że zrobił coś dobrego dla siebie i dla innych. Mamy nadzieję, że biorąc udział w akcji „DooKOŁA” umożliwimy spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi.

Prezydent Stargardu Rafał Zając podkreślał dużą aktywność działań podejmowanych w Książnicy Stargardzkiej po jej modernizacji.

– To miejsce ma prowokować do pozostania na dłużej, do dyskusji nie tylko o książce, ma też pobudzać aktywność czytelniczą – mówił Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Grono czytelników zaangażowanych, ludzi ciekawych książki, poznawania drugiego człowieka, szczególnie tego, który trzyma pióro i jest dla nas autorytetem, stale się powiększa. W Książnicy odnajdują dla siebie nowe przestrzenie. Powodem do dużej dumy i radości jest to, że firma Bridgestone jest w Stargardzie widoczna. Cieszę się, że kolejnym obszarem aktywności jest aktywność kulturalna, czytelnictwo. Zachęcam mieszkańców do korzystania z bogatej oferty. W Książnicy można się nie nudzić.

Wstęp na spotkania autorskie w Książnicy jest wolny. Pierwsze już w przyszły wtorek, 14 maja.