Płatnerzy
Fot. Grzegorz Drążek

Przestrzegaliśmy, że to się może wydarzyć. Po bolesnym upadku kruszą kafelki

Na terenie byłego targowiska przy ulicy Płatnerzy w Stargardzie 33-letnia kobieta poślizgnęła się i doznała urazu nogi. Wcześniej pisaliśmy, że może tam wydarzyć się taki wypadek.

Na początku listopada pisaliśmy o obawach mieszkańców, że na terenie po targowisku może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. Po rozbiórce pawilonów pozostały tam kafelki podłogowe. Sporo mieszkańców przechodzi tamtędy zmierzając z centrum w kierunku Starego Miasta o odwrotnie.

– Jak wiadomo zbliża się zima, co wiąże się z mrozami i tym, że na tych kafelkach może się osadzić lód i być bardzo ślisko – alarmował nasz czytelnik. – Miejsce to nie jest oświetlone, a jest drogą do pracy wielu osób, w tym moją i po zamarznięciu kafelków, może dojść rano, kiedy jest ciemno, do wypadku.

W tej sprawie wypowiedział się przedstawiciel Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które jest administratorem tego terenu.

– Z uwagi na to, że teren jest ogólnodostępny, przez który odbywa się ruch pieszy, pozostawiono istniejące ciągi piesze wykonane z kostki betonowej oraz podbudowy betonowe pod pawilonami – informował Jan Sawicki, wiceprezes zarządu ds. eksploatacji STBS. – W chwili obecnej nie przewidujemy wykonywania żadnych prac rekultywacyjnych czy też rozbiórkowych do czasu docelowego zagospodarowania, natomiast w związku ze zgłoszonymi uwagami w zakresie bezpieczeństwa rozważymy możliwości zamontowania oznakowania terenu w taki sposób, aby wynikało z niego, że zapewnione jest bezpieczeństwo poruszania się po terenie tylko poprzez istniejące ciągi piesze.

Niestety, nie trzeba było długo czekać, żeby doszło do niebezpiecznego zdarzenia na tym terenie. I to nie w godzinach porannych, kiedy jeszcze jest ciemno. Po opadach śniegu w miniony weekend w Stargardzie, w poniedziałek około godziny 11.30 wypadek miała tam kobieta. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe.

– Na terenie po dawnym ryneczku 33-letnia kobieta miała się przewrócić na niezabezpieczonych płytach – wyjaśnia Paulina Targaszewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Z urazem stawu skokowego została zabezpieczona i przetransportowana do szpitala.

Co teraz zamierza zrobić STBS? Na nasze kolejne zapytanie w sprawie terenu byłego targowiska ponownie odpowiedział Jan Sawicki. Miejska spółka już zaczęła działać.

– Przystąpiliśmy do skucia warstwy płytek ceramicznych przyklejonych do podbudowy byłych pawilonów, w miejscach, które z naszych obserwacji są wykorzystywane do przechodzenia z pominięciem urządzonych ciągów pieszych – wyjaśnia Jan Sawicki, wiceprezes STBS. – Taki zabieg zmniejszy śliskość nawierzchni na tym terenie w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, na podbudowie po pawilonach od strony ulicy Łokietka oraz ul. Złotników zostaną zamontowane tablice informacyjne ostrzegające o możliwym śliskim podłożu oraz prośba o korzystanie z urządzonych ciągów pieszych. Prace te powinniśmy zakończyć w ciągu najbliższego tygodnia.

Płatnerzy
25 listopada, pierwszy fragment płytek został skruszony. Fot. Grzegorz Drążek

Teren po targowisku przy ulicy Płatnerzy na stargardzkim Starym Mieście przeznaczony jest do zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Póki co, jedna część to pusty plac z pozostałościami po pawilonach handlowych, a druga część służy mieszkańcom jako parking.