Lokomotywownia
Miejsce, które opisujemy, po dawnej lokomotywowni. Fot. firma IdealSpace

Przy ulicy Dworcowej odkopali fundamenty XIX w. lokomotywowni

Ciekawostka historyczna! Na nasypie prowadzącym na dworzec kolejowy powstaje nowy budynek socjalno-magazynowy PKP w Stargardzie. Podczas prac przy jego fundamentach pracownicy firmy IdealSpace z Barlinka odkryli pozostałości bardzo dawnych stargardzkich zabudowań kolejowych.

IdealSpace to wykonawca budynku Nastawni PKP w Stargardzie, o którym pisaliśmy pod koniec maja: Wybudowali w Stargardzie centrum sterowania ruchem kolejowym

Pod budową nastawni, Fot. Internauta
Pod budową nastawni, Fot. Internauta

Na tym współpraca tej firmy z PKP oraz Trakcją S.A. się nie zakończyła. Z początkiem czerwca br. IdealSpace rozpoczęła prace przy fundamentach nowo powstającego budynku socjalno-magazynowego PKP w Stargardzie. Znajdzie się on na skarpie przy Dworcowej, naprzeciwko skrzyżowania z ulicą Reja.

Ziemia odkryła tam małą niespodziankę, pozostałości po dawnej infrastrukturze kolejowej. Według kolejarzy w tym miejscu była parowozownia.

Pokazaliśmy to na firmowych social mediach jako ciekawostkę, bo z budowlanego punktu widzenia to tylko stare fundamenty, gruzowisko, kupa cegieł i betonu – mówi Daniel Pihan, prezes IdealSpace Sp. z o.o. z Barlinka, świadczącej usługi remontowo-instalacyjne. – Pod nastawnią było podobnie.

Zapytaliśmy w stargardzkim muzeum, co przed II wojną światową znajdowało się na nasypie przy Dworcowej?

Rzeczywiście, była tam dawna, XIX-wieczna lokomotywownia – Alter Lokomotiv-Schuppen, czyli garaż i warsztat dla lokomotyw z 11 kanałami – stanowiskami dla nich – mówi Andrzej Bierca, historyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – Wówczas obecna ulica Dworcowa nosiła nazwę Barnim Strasse. Na planie miasta pochodzącym z 1942 roku widać, że zaczęto rozbudowywać lokomotywownię takiej samej wielkości, która stała już na początku XX wieku za torami, w okolicy wieży ciśnień. Pewnie była taka potrzeba, bo lokomotywy były coraz większe i było ich coraz więcej. Przy ul. Dworcowej była więc stara lokomotywownia, a ta po drugiej stronie była późniejsza, nowocześniejsza. Teraz odkryte zostały pozostałości fundamentów tej pierwszej. Nie jest to teren objęty opieką konserwatorską.

Andrzej Bierca po zapytaniu z naszej redakcji wybrał się na ulicę Dworcową. Jak mówi po obejrzeniu terenu, gdzie ziemia odkryła pozostałości dawnej kolejowej zabudowy, stara lokomotywownia była jednak większa, niż pierwotnie zakładał.