Karaś Rogucki
Karaś/Rogucki

Rogucki wraca do Stargardu po 20 latach! Wystąpi w duecie z Karasiem podczas pierwszego dnia Stargard Festival ’23

W piątek 23 czerwca 2023, czyli w tegoroczny Dzień Ojca, ostatni dzień roku szkolnego, a zarazem pierwszy dzień muzycznego święta naszego miasta, oprócz zapowiadanego już zespołu Kult oraz grupy Fisz Emade Tworzywo, wystąpi duet Kuba Karaś i Piotr Rogucki.

Do Stargardu z koncertem nigdy nie dotarł nieistniejący już rockowy zespół Coma, którego frontmanem i wokalistą w latach 1998-2019 był Piotr Rogucki, ani wykonujący electropop duet The Dumplings, w którym na gitarze, perkusji oraz instrumentach klawiszowych grał Kuba Karaś.

Za to już za niespełna 5 miesięcy zobaczyć i posłuchać będzie można na żywo duetu Karaś/Rogucki. Obok Kultu i Fisz Emade Tworzywo to trzecia gwiazda pierwszego dnia Stargard Festiwalu ’23, którego głównym organizatorem jest Stargardzkie Centrum Kultury.

– Bilety na każdy dzień Stargard Festiwal ’23 dostępne są w kasie kina codziennie 11:00-20:30 oraz na https://sck.stargard.pl/kalendarz-wydarzen/stargard-festiwal-23/ – przypomina Maciej Dura-Pomarański, rzecznik SCK.

Charyzmatyczny Piotr Rogucki (rocznik 1978) wiele lat temu zaczynał swoją muzyczną karierę jako wokalista „piosenki z tekstem”, nurtu poezji śpiewanej. W tym wydaniu pojawił się, przed 20 laty!, w Stargardzie.

Główną nagrodę im. A. Osieckiej wyśpiewał Piotr Rogucki, poeta i kompozytor pochodzący z Łodzi, laureat Grand Prix tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O złote koło młyńskie” w Stargardzie. – pisałam o nim 20 lat temu, przy okazji relacjonowania XXX Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” 2003 w Olsztynie, na których grupa AVA ze Stargardu zajęła II miejsce.

Rogucki wraca więc do Stargardu po 20 latach. Wystąpi w duecie z dużo młodszym Kubą Karasiem (rocznik 1996). Ich twórczość określana jest jako pop alternatywny i zbiera doskonałe recenzje.

INFORMACJA ORGANIZATORÓW STARGARD FESTIWAL ’23:

KARAŚ/ROGUCKI to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci materiału, który z początkiem 2020 roku ujrzał światło dzienne w formie albumu.

Płyta ukazała się 14.02.2020 roku nakładem wytwórni Kayax i znalazł się na niej materiał, który sami artyści opisują jako erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. I jak zapewne się domyślacie, nie są to zwykłe piosenki o miłości. Są to utwory opowiadające o uczuciach w epoce końca cywilizacji. Całość przybrała formę mroczną i gęstą, zainspirowaną muzyką lat 80., zimną falą i new romantic.

Na Stargard Festiwal ’23 zaprasza Prezydent Stargardu i Stargardzkie Centrum Kultury.