Parkowanie rotacyjne w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Rotacyjne parkowanie w Stargardzie na kolejnych ulicach

Ulice Piłsudskiego i Wojska Polskiego zostaną włączone w system rotacyjnego parkowania w Stargardzie. Dzisiaj poznaliśmy szczegóły.

Parkowanie rotacyjne w Stargardzie
Fot. Urząd miejski w Stargardzie

Prezydent Stargardu Rafał Zając oraz urzędnicy z wydziału inżynierii mówili o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej przy Stargardzkim Centrum Kultury. Spotkanie zorganizowano w rejonie miasta, który zostanie włączony do systemu rotacyjnego parkowania w Stargardzie.

– Założenie jest takie, żeby parkowanie w tej części miasta było łatwiejsze – mówi Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu.

Miejsca pilotażowo objęte rotacyjnym parkowaniem:

  • Ulica Wojska Polskiego – po prawej stronie ulicy, na odcinku od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą Limanowskiego

– przy budynkach Wojska Polskiego 7 i 15,
– przy sądzie,
– przy budynku Wojska Polskiego 21,
– przy szpitalu,
– przy budynku Wojska Polskiego 35,
– przy budynkach Wojska Polskiego 32 i 34 oraz przy jezdni.

Miejsca po przeciwnej stronie ulicy, lewej opatrząc od placu Wolności, nie będą objęte rotacyjnym parkowaniem.

  • Ulica Piłsudskiego – po lewej stronie ulicy, na odcinku od wyjazdu z bramy budynku Piłsudskiego 87 do placu Wolności

– przy budynkach Piłsudskiego 88 i 89, 92, 92a oraz od 93 do 105,
– miejsca postojowe przylegające do parkingu na terenie dawnej pętli autobusowej przy Stargardzkim Centrum Kultury.

Parking na dawnej pętli autobusowej przy SCK nie będzie objęty rotacyjnym parkowaniem.

Parkowanie rotacyjne w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek. Miejsca obok SCK będą ujęte w strefie rotacyjnego parkowania

Od dwóch lat parkowanie rotacyjne, które pozwala za darmo stawiać auto na dwie godziny, obowiązuje w rejonie ulic Czarnieckiego, Skarbowej, Wyszyńskiego. Warunek jest taki, że kierowcy muszą za szybą zostawić tak zwany zegar, na którym wpiszą godzinę rozpoczęcia parkowania. Może to być karta zegarowa przygotowana przez miasto, ale i zwykła kartka, na której kierowcy wpiszą informację o rozpoczęciu parkowania. Miejscy urzędnicy podkreślają, że rotacyjne parkowanie się sprawdza i czas na poszerzenie strefy takiego parkowania. Na początek o ulice Piłsudskiego i Wojska Polskiego.

– Dwa lata obowiązuje ten system w Stargardzie, po drodze wprowadzane był różne korekty i dzisiaj wiemy, że to się zdecydowanie sprawdza – uważa Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Dobrze to rozwiązanie oceniają mieszkańcy i klienci, którzy przyjeżdżają w ten rejon miasta ze swoimi sprawami. Pomysł wprowadzenia rotacyjnego systemu parkowania na ulicach Piłsudskiego i Wojska Polskiego wyszedł od strony przedsiębiorców, którzy działają w tym rejonie miasta i od klientów. Mieliśmy w tej sprawie spotkanie z przedsiębiorcami. Wprowadzimy rotacyjne parkowanie na tych ulicach na razie w formie pilotażowego programu. Będziemy obserwować, jak działa, wyciągać wnioski.

Rotacyjne parkowanie na ulicach Piłsudskiego i Wojska POlskiego ma zacząć obowiązywać od 15 maja i do końca roku ma być to projekt pilotażowy. Następnie zapadnie decyzja, czy to rozwiązanie wprowadzone zostanie na stałe.

Parkowanie rotacyjne w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Prezydent Stargardu wyjaśniał, dlaczego rotacyjne parkowanie, a nie Strefa Płatnego Parkowania.

To rozwiązanie realizuje cel Strefy Płatnego Parkowania, czyli jest rotacja samochodów.

Rafał Zając, prezydent Stargardu

Dyrektor wydziału inżynierii urzędu miejskiego przedstawiła dane w liczbach.

– Na ulicach Piłsudskiego i Wojska Polskiego będą 134 miejsca objęte parkowaniem rotacyjnym, a ponad 250 miejsc nie będzie objętych rotacyjnym parkowaniem – mówi Sylwia Przybylska, dyrektor wydziału inżynierii Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Osoby mieszkające przy tych ulicach, które będą chciały zostawić auto na parkingu na cały dzień, nie powinny więc mieć problemu ze znalezieniem miejsca, które nie będzie objęte systemem rotacyjnego parkowania.

Spytaliśmy prezydenta Stargardu, czy planowane jest poszerzanie strefy rotacyjnego parkowania w Stargardzie o Stare Miasto. Rafał Zając odpowiedział, że jest to rozważane, ale decyzja jeszcze nie zapadła. Najpierw miejscy urzędnicy chcą przyglądnąć się sytuacji na ulicach Piłsudskiego i Wojska Polskiego po wprowadzeniu tam rotacyjnego parkowania.

Parkowanie rotacyjne w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek