Krzysztof Kozłowski
Krzysztof Kozłowski, radny Rady Miejskiej w Stargardzie, screen z live konferencji

Są dodatkowe pieniądze na remonty dróg gminnych i powiatowych

Ponad 37,5 miliona złotych otrzymało dodatkowo województwo zachodniopomorskie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pieniądze te zostaną przeznaczone także na stargardzkie drogi.

Na dzisiejszej konferencji w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim temu poświęconej, o drogach w Stargardzie mówił miejski radny Krzysztof Kozłowski (PiS).

– Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to szansa dla samorządów. Daje on pełną swobodę w realizacji zadań. To samorządy decydują jaka droga i gdzie ma zostać wykonana. Wnioskują do wojewody, do premiera, by dofinansować lokalne inwestycje. Bo to my samorządowcy wiemy, gdzie jest potrzeba – podkreślał dziś w Szczecinie Krzysztof Kozłowski, radny Rady Miejskiej w Stargardzie. – W Stargardzie jedna z najważniejszych dróg, które należy wybudować, to obwodnica północna miasta mająca wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Stargardu. Ta inwestycja jest już zaplanowana, zetapowana, realizowana. Pierwsze efekty już widzimy przy ulicy Podleśnej. To inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Stargard również inwestuje w drogi o znaczeniu gospodarczym – w parku przemysłowym został wybudowany fragment ulicy Metalowej. Funkcja gospodarcza jest bardzo istotna w rozwoju samorządu. Przykładem dróg lokalnych, blisko mieszkańców, jest budowa ulicy Chełmońskiego, na osiedlu domów jednorodzinnych. Zostanie wybudowana, bo wcześniej jej po prostu nie było, była to ulica gruntowa bez praktycznie żadnej infrastruktury.

Stargardzki radny zwrócił uwagę na aspekt bezpieczeństwa.

– Inwestując w drogi poprawiamy nie tylko komfort podróżowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślał Krzysztof Kozłowski. – Powstają chodniki, przejścia dla pieszych, przejścia wyniesione, bardziej doświetlone. W ruchu drogowym najważniejsze jest bezpieczne, sprawne i szybkie poruszanie się. Duże pieniądze płynące do samorządów pozwalają to poprawić. Dziękuję wojewodzie za wsparcie samorządów. Dobra współpraca samorządu z rządem owocuje i jest zauważalna przez mieszkańców mojego miasta Stargard.

Natomiast wczoraj miasto Stargard poinformowało, że zaczyna projektować 3 odcinek obwodnicy północnej Stargardu.

– To fragment w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego – informuje Urząd Miejski w Stargardzie. – Docelowo połączymy go z wybudowanym już szlakiem od wiaduktu na ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej i fragmentem od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.