Medal Pietrzak KPP Stargard
Pierwszy z prawej prawej sierżant Szymon Pietrzak z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, trzeci z prawej insp. Ryszard Gan pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie

Sierżant Szymon Pietrzak z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie z wyjątkowym medalem

W czwartek 15 lutego 2024 r. 58 policjantek i policjantów odebrało medale im. podkom. Andrzeja Struja. Te wyjątkowe odznaczenia otrzymali funkcjonariusze z całego kraju, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych. Wśród nich jest funkcjonariusz z KPP Stargard.

Sierżant Szymon Pietrzak z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie 16 kwietnia 2023 roku interweniował w związku z pożarem budynku wielorodzinnego na terenie powiatu stargardzkiego. Pomimo skali zagrożenia i zadymienia obiektu, bez wahania wszedł do środka i ewakuował 6 osób.

O pożarze w Ulikowie pod Stargardem pisaliśmy w kwietniu ub. roku.

Gośćmi honorowymi uroczystości były wdowa po zmarłym policjancie Anna Struj z córką Moniką Struj.

Z wyróżnionymi policjantami z garnizonu zachodniopomorskiego w uroczystości brał udział insp. Ryszard Gan pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński podkreślił, że minęło już 14 lat od bohaterskiego czynu podkomisarza Andrzeja Struja, mówił też o czynach, za które funkcjonariusze zostali dzisiaj odznaczeni. Przywołał m.in. historie policjantów, którzy ratowali ludzi z pożarów, a także dramatyczne zdarzenie z Poznania, gdzie policjantka zatrzymała nożownika, który zaatakował 5-letniego chłopca.

Pełniący obowiązki komendanta głównego policji insp. Marek Boroń przypomniał, że służba w policji niesie ze sobą realne zagrożenie zdrowia i życia.

– O tym, że te obawy są słuszne, dobitnie świadczy 125 tabliczek epitafijnych z nazwiskami policjantów umieszczonych na tablicy pamięci w Komendzie Głównej Policji – powiedział.

Minister Marcin Kierwiński zwrócił się również do osób najbliższych podkomisarza Andrzeja Struja.

Czyn podkomisarza Andrzeja Struja to był wielki gest heroizmu, za który ten funkcjonariusz zapłacił najwyższą cenę. Chylę przed nim czoła. Cała Polska jest z rodziną podkomisarza Struja i jest dumna z tego, jak zachował się mąż, ojciec. To była wielka rzecz – zakończył szef MSWiA.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.

Medal przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji. Może być przyznany także pośmiertnie. W takiej sytuacji przekazywany jest najbliższej rodzinie zmarłego funkcjonariusza.

14. rocznica śmierci podkomisarza Andrzeja Struja

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji.

Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: MSWiA, zespół prasowy KWP w Szczecinie