piesek

Sprawa z ulicy Okrzei w Stargardzie. Właściciel: zabranie psa było całkowicie nieuzasadnione

2 grudnia 2023 roku opublikowany tu został artykuł pt. „Stargardzianie wstrząśnięci sytuacją psa pozostawionego na mrozie przy młynie na ulicy Okrzei”. W maju br. otrzymaliśmy od właściciela psa i działki przy ulicy Okrzei, na której przebywał pies informację oraz dokumenty, dotyczące dalszego przebiegu tej sprawy.

Jak wyjaśnia właściciel psa i działki przy ulicy Okrzei, zabranie psa przez funkcjonariuszy policji w dniu 2.12.2023 r. okazało się całkowicie nieuzasadnione, gdyż brak było jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych do takiego działania. Decyzja Prezydenta Stargardu o odebraniu psa wydana 24.01.2024 r. jako wydana bezpodstawnie została uchylona w całości decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 6.03.2024 r. W uzasadnieniu decyzji SKO zwróciło m.in. uwagę na to, że w aktach sprawy znajdują się dokumenty, które wbrew ocenie Prezydenta Stargardu wskazywały, że pies wcale nie znajdował się w stanie zagrożenia jego życia czy zdrowia. Uruchomione, nieuzasadnioną interwencją policji, dochodzenie w sprawie rzekomego znęcania się nad psem zostało umorzone postanowieniem z 12.02.2024 r. zatwierdzonym przez Prokuratora w dniu 14.02.2024 r. wobec braku znamion czynu zabronionego.

W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia jednoznacznie stwierdzono m.in., że „Zwierzę miało zapewnione w miejscu przebywania schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, karmę i dostęp do wody. Było również odrobaczane i szczepione przeciw wściekliźnie. Przy niskich temperaturach mogło dochodzić do zamarznięcia wody w miskach jednakże nie stwierdzono aby pies był długotrwale pozbawiony wody do pici (brak jakichkolwiek cech odwodnienia w badaniach weterynaryjnych). Badania weterynaryjne wykazały, że pies jest w dobrym stanie. Stwierdzone problemy zdrowotne tj. starcie koron zębów i kamień nazębny, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i prawdopodobnie zmiany zwyrodnieniowe stawów są normalnymi chorobami starych psów, związanymi z podeszłym wiekiem i są niemożliwe do wyleczenia. Z analizy dokumentacji fotograficznej przez biegłego wynika, że wychudzenie psa dotyczy mięśni grzbietu, natomiast mięśnie obręczy barkowej i miedniczej nie uległy zanikowi, co niewątpliwie miałoby miejsce gdyby wychudzenie było spowodowane niedożywieniem.

Postępowanie administracyjne prowadzone w sprawie odebrania psa przez Prezydenta Stargardu wobec wydania postanowienia o umorzeniu dochodzenia w sprawie znęcania się nad psem, zostało decyzją z dnia 12.04.2024 r. umorzone.

Pies miał zapewnione przez właściciela odpowiednie warunki, w tym ocieploną budę, karmę i wodę do picia, a także niezbędną opiekę weterynaryjną i szczepienia.

Dochodzenie w sprawie znęcania się nad psem zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego.

Postepowanie administracyjne w sprawie odebrania psa zostało umorzone przez Prezydenta Stargardu; że odebranie psa właścicielowi w dniu 2.12.2023 r. okazało się pozbawione podstaw.